მართლმადიდებელი სახალხო დეპუტატის განცხადებით, მასზე თავდასხმა მზადდება
უმე-ის სახალხო დეპუტატი და დიაკონი არტემ დმიტრუკი, რომელიც თავისი საქმიანობით აქტიურად იცავს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, ტელეგრამის არხზე დაწერა, რომ მას და მის ოჯახზე თავდასხმა მზადდება.
„დღეს მივიღე ინფორმაცია, რომ მეთვალყურეობის ქვეშ ვარ აყვანილი - ეძებდნენ ჩემს საცხოვრებელ ადგილს, სადაც ვვარჯიშობ, ბავშვებთან ერთად ვსეირნობ და ეკლესიაში დავდივარ... როცა რეალური საფრთხის გათვალისწინებით, მინდოდა გამომეყენებინა საკუთარი თავისა და ოჯახის წევრების დაცვა უარი მითხრეს. უარი მივიღე უმაღლესი სამთავრობო ორგანოებისა და ხელისუფლების ზეწოლის გამო! უსაფრთხოება არ არის უფასო და ეს მნიშვნელოვანია - ის გახადეს კომერციული“, - წერს დმიტრუკი.
სახალხო დეპუტატი მის მიმართ განხორციელებულ მუქარასთან დაკავშირებით უკვე დაუკავშირდა უშიშროების ძალებს, თუმცა სისხლის სამართლის საქმე არ აღძრეს.
ახლა რამდენიმე უკრაინული ნაციონალისტური საჯარო გვერდი დმიტრუკს ადანაშაულებს "ღალატში" და "პრორუსული ნარატივების პოპულარიზაციაში", ხოლო კურსკის რეგიონში უკრაინის შეიარაღებული ძალების მოქმედებების შესახებ მისი კრიტიკული განცხადებების შემდეგ, ერთ-ერთი ნაციონალისტური ლიდერი ევგენი კარასი ღიად ეძებდა სახალხო დეპუტატის წინააღმდეგ რეპრესიების ჩასატარებლად მზად მყოფ ადამიანებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ევგენი კარასმა პირობა დადო, რომ „სახეში დაარტყამდა“ იმ დეპუტატებს, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უმე-ის აკრძალვას.