ზელენსკი: უკრაინის მართლმადიდებლობა გათავისუფლდა "მოსკოვის ეშმაკებისგან"
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დამოუკიდებლობის დღის 33 წლისთავთან დაკავშირებით მილოცვაში კვლავ ისაუბრა „სულიერ დამოუკიდებლობაზე“.
„დამოუკიდებლობას აქვს მრავალი განზომილება, რომელთაგან თითოეული უნდა მოიპოვოს ყოვლისმომცველი დამოუკიდებლობის დასაცავად. ეს არის ეკონომიკური, ეს არის ენერგეტიკული დამოუკიდებლობა, ეს არის უკრაინელი ხალხის სულიერი დამოუკიდებლობა და უკრაინის მართლმადიდებლობა დღეს დგამს ნაბიჯს მოსკოვის ეშმაკებისგან განთავისუფლებისკენ“, - თქვა ზელენსკიმ, აშკარად გულისხმობდა უმაღლესი რადას მიერ მიღებულ კანონს 8371, რომელიც ფაქტობრივად კრძალავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობას.
როგორც მჟკ იტყობინება, 20 აგვისტოს ზელენსკიმ განსაკუთრებით აღნიშნა „უზენაესი რადას მუშაობა“ და თქვა, რომ „მიღებულია კანონი ჩვენი სულიერი დამოუკიდებლობის შესახებ“.