თავდაცვის სამინისტრო შეიმუშავებს კოშერისა და ჰალალის მშრალ რაციონს
უკრაინის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს მნიშვნელოვნად გააფართოვოს უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეებისთვის მშრალი რაციონის დიაპაზონი 2024 წლის ბოლომდე, მათი რელიგიური, სამედიცინო და ეთიკური საჭიროებების გათვალისწინებით. ამის შესახებ Ukraynska Pravda იუწყება.
ინიციატივა მოიცავს მცენარეული, კოშერის და ჰალალის ნაკრების დანერგვას. როგორც სამინისტროში განმარტავენ, ახალი მშრალი რაციონი სამხედრო მოსამსახურეებისთვის ხელმისაწვდომი გახდება 2024 წლის დეკემბრიდან, მას შემდეგ რაც დასრულდება პოლიგონის დამუშავება და დამტკიცება.
ამისათვის თავდაცვის სამინისტრომ და სახელმწიფო ლოგისტიკის ოპერატორმა გამართეს კონსულტაციები მეუ-ს, უბკე-ს, ისლამური და ებრაული თემების წარმომადგენლებთან, ასევე Kozhna Tvarina და UAnimals ორგანიზაციებთან, რომლებიც ჩართულნი არიან ცხოველთა უფლებების დაცვაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-მ განმარტა, შეუძლია თუ არა მართლმადიდებელ ქრისტიანს კოშერისა და ჰალალის საკვების მიღება.