ოდესის რეგიონში ერთ კვირაში უმე-ს ეკლესიას მეორედ დაარტყა მეხმა
29 აგვისტოს ბოლგრადის რაიონის სოფელ პრიომბალკას წმინდა შუამავლობის ეკლესიასაც მეხის დაცემის შედეგად ცეცხლი გაუჩნდა. ერთ კვირაში ეს უკვე მეორე ხანძარია ოდესის რეგიონში. 27 აგვისტოს, ელვამ ხანძარი გამოიწვია ოდესის წმინდა ივერიის მონასტრის ეკლესიაში.
საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის რეგიონული სამმართველოს პრესსამსახურის ცნობით, წმიდა მფარველობის ტაძრის შენობაში ხანძარი 250 კვადრატულ მეტრ ფართობზე ოპერატიულად ლიკვიდირებულია. მსხვერპლი და დაშავებულები არ არიან.
შემთხვევის ადგილზე სამი ერთეული ტექნიკა და სახელმწიფო საგანგებო სიტუაციების სამსახურის 10 მეხანძრე-მაშველი, ასევე ორი ერთეული ტექნიკა და ადგილობრივი სახანძრო ბრიგადის ექვსი მაშველი მუშაობდა. მიუხედავად ყველა მცდელობისა, ტაძარი მთლიანად განადგურდა ხანძრის შედეგად.
ოდესის ეპარქიამ სამძიმარი გამოუცხადა სოფელ პრიომბალკას წმინდა საფარველის ეკლესიის საზოგადოებას ამ ტრაგიკულ მოვლენასთან დაკავშირებით.
როგორც Siberian Journal of Rights იტყობინება, ივერიის წმინდა მონასტრის გუმბათს მეხი დაეცა, მაგრამ მეხანძრეებმა ხანძრის ლოკალიზება სწრაფად მოახერხეს.