ბაუმეისტერი: ხელისუფლება ძალით აქცევს 6 მილიონ მოქალაქეს „სულიერად დამოუკიდებელ“
რუსეთის ნათლობის დღეს მსვლელობაში უმე-ის 350 ათასი მორწმუნე მონაწილეობდა. 2021 წლის ფოტო: uoc-news.church
ფილოსოფიის დოქტორი, კიევის ტარას შევჩენკოს ეროვნული უნივერსიტეტის თეორიული და პრაქტიკული ფილოსოფიის კათედრის პროფესორი ანდრეი ბაუმეისტერი თავის ვიდეოში „ღვთის ქალაქი და ადამიანთა ქალაქი. „სულიერმა დამოუკიდებლობამ“ და საეკლესიო საკითხმა უკრაინაში“ უწოდა მიღებულ კანონს უმე-ის ფაქტიური აკრძალვის შესახებ „ღმერთი, აბსოლუტურად უცნაური კანონი საკუთარი მემკვიდრეობის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“.
„უკრაინის ზოგიერთი პოლიტიკური ელიტა, აზრის ლიდერი და ბლოგერი აღმოჩნდა სიტუაციაში, რომელსაც მე ვუწოდებ ცხელებას ან საშიშ ეიფორიას. ეს ყველაფერი ევფემიზმია, შეგიძლიათ იპოვოთ რელიგიური სიტყვა, რომელიც აღწერს ამ ყველაფერს, მაგრამ მართალი ვიქნები: ეიფორია. და ეს ეიფორია მათ საშუალებას აძლევს, გაიხარონ და ჩაერთონ, როდესაც ქვეყანა უახლოვდება ყველაზე საშიშ ეტაპს თავის ისტორიაში. მაგრამ ისინი თავიანთ გამარჯვებას თვლიან ანტისამართლებრივ, აისტორიულ, ღვთისმგმობელ, აბსოლუტურად უცნაურ კანონად ბრძოლის კანონად მათი მემკვიდრეობის წინააღმდეგ, წარსულის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ფილოსოფიურ მეცნიერებათა დოქტორმა.
ბაუმეისტერმა გაიხსენა, რომ სთეს-ის ყოფილმა ხელმძღვანელმა ოლგა ბოგდანმა დაასახელა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 6 მილიონი მორწმუნე. მისი თქმით, ახლა, სხვადასხვა შეფასებით, ქვეყანაში დაახლოებით 20 მილიონი უკრაინელი ცხოვრობს. ის ამტკიცებს, რომ უმე-ზე თავდასხმები „უბრალოდ ომია საკუთარ ხალხთან“.
„...არსებობს გასამხედროებული ჯგუფები, პოლიციის მხარდაჭერა, რომელიც არ ერევა ვითარებაში (ეკლესიების დაყადაღებაზეა ლაპარაკი - რედ.), არაფერს ვამბობ უუს-ზე, ეს არის ადგილობრივი ხელისუფლება და, ბოლოს და ბოლოს, უკრაინის პარლამენტი, უმაღლესი რადა და უკრაინის პრეზიდენტი. ეს ყველაფერია, მთელი ეს კოლოსი თავს ესხმის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, მისი მორწმუნეების თითქმის მესამედს, მის მოქალაქეებს, მიაჩნიათ, რომ ისინი სულიერად ათავისუფლებენ მათ, უკრძალავენ ეწვიონ იმ ეკლესიებს, რომლებსაც სულიერად ახლოს თვლიან. ამბობს უკრაინელი ფილოსოფოსი.
მისი რწმენით ამას ასე ჰქვია: „სულიერად გაგათავისუფლებ და აგიკრძალავ წასვლას, სადაც გინდა, ილოცო სადაც გინდა, გაიგო შენი იდენტობა ისე, როგორც გინდა“. როგორც კი მორწმუნე მთლიანად იშლება სულიერად, ანდრეი ბაუმეისტერი აგრძელებს ანალიზს, კარგავს თავის იდენტობას, წყვეტს ფიქრს, ლოცვას, მაშინ ის თითქოს „სულიერად თავისუფალი ხდება“.
„რისი იმედი შეიძლება გვქონდეს აქ? როგორც ხედავთ, საღ აზრს ვერ დაეყრდნობით“, - ასკვნის ის.
როგორც მჟკ წერდა, ფილოსოფოსმა ბაუმეისტერმა განმარტა, რატომ არის უკრაინელებისთვის საშიში უმე-ის აკრძალვის კანონი.