ბართლომე - დუმენკო: მოერიდეთ შთაბეჭდილებას, რომ გსურთ შეინარჩუნოთ განხეთქილება
1 სექტემბერს მეუ-სთან დაახლოებული გამოცემის რედაქტორებმა გამოაქვეყნეს კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოსის 2023 წლის 26 ივლისით დათარიღებული წერილის არაოფიციალური თარგმანის ტექსტი, რომელშიც ის აფრთხილებს ეპიფანეს (დუმენკოს) ქმედებების შესახებ, რომლებიც ქმნიან შთაბეჭდილებას, რომ ის ცდილობს შეინარჩუნოს საეკლესიო განხეთქილება უკრაინაში.
აღნიშნულია, რომ წერილი მიწოდებული იქნა მეუ-ს „საბჭოს“ წინა დღეს, რომელიც შედგა 27 ივლისს და ეხებოდა ნორმატიულ დოკუმენტებს.
„... ჩვენ გვსურს ძმურად მოგიწოდოთ, მოერიდოთ ამ დებულებაში (იგულისხმება ქარტია (რეგლამენტი) მეუ-ს მართვის შესახებ - რედ.) ისეთი სტატიების შეტანას, რომლებიც ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ცდილობს შეინარჩუნოს თქვენს ქვეყანაში არსებული დაყოფა მართლმადიდებლურ საეკლესიო ჯგუფებს შორის, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ ამ რეგულაციაში არის აშკარა მითითებები, სახელწოდებით, ამ ჯგუფების მეთაურებზე“, - ნათქვამია წერილში.
ფანარის ხელმძღვანელი თავის მრავალწლიან გამოცდილებაზე დაყრდნობით არწმუნებს დუმენკოს, რომ „ასეთი პრაქტიკა მხოლოდ გააგრძელებს ამ ჯგუფებთან თქვენი ურთიერთობების ამჟამინდელ სტატუს კვოს და არ გაწელავს დროში დიდი ხნის ნანატრ და სასურველ მიზანს თქვენი ხელმძღვანელობით ერთიანი მართლმადიდებლური ეკლესიის დაარსების შესახებ.“
გამოცემა ასევე იუწყება, რომ საბჭოს მონაწილეების თქმით, პატრიარქ ბართლომეს ეს წერილი მეუ-ს „საბჭოში“ არ წაუკითხავთ.