სერბეთის პატრიარქმა უნეტარეს ონუფრეს ინტრონიზაციის წლისთავი მიულოცა
2021 წლის 17 აგვისტოს სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა პორფირემ მიულოცა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრეს ინტრონიზაციის მე-7 წლისთავი, გვატყობინებს უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
„ჩვენი ძვირფასი ქრისტესმიერი ძმა და თანამსახური“, - მიმართა პატრიარქმა პორფირემ უმე-ს წინამძღოლს. ჩვენ მოხარული ვართ მოგილოცოთ კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტად არჩევისა და და ინტრონიზაციის მეშვიდე წლისთავი, ვლოცულობთ წმინდა კეთილმორწმუნე მთავარ ვლადიმირს, კიევის რუსეთის ჯვაროსან დამცველს და წმინდა ღირს ონუფრის, თქვენი უნეტარესობის ზეციურ მფარველს, რათა მან განგამტკიცოთ თქვენი მწყემსთავრობის ღვთისნიერ მსახურებაში“.
სერბეთის პატრიარქმა აღნიშნა სიყვარული და მსხვერპლი, რომლითაც მიტროპოლიტი ონუფრე უმე-ს მიმართავს.
„ჩვენ წარმოვადგენთ მოწმეებს, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხომალდი, თქვენი სახარებისეული სიყვარულისა და აღტკინების წყალობით, მტკიცედ მიედინება გადარჩენის მიმართულებით, ინარჩუნებს მართლმადიდებლური რწმენის აღმსარებლობის სიწმინდეს, საშინელი მიწიერი ქარტეხილების მიუხედავად, - ნათქვამია მილოცვაში. - ჩვენ ასევე მოხარული ვართ დავინახოთ თქვენი კეთილშობილური სამღვდელოება და სამწყსო, რომელიც ნდობითაა აღსავსე თქვენი მშობლიური სიყვარულისა და ზრუნვის მიმართ, იმის ცოდნით, რომ მწყემსმთავრის ომოფორის ქვეშ, რომელსაც არ ეშინის მგლების, მიჰყვება უფლის სიტყვებს „მე ვარ მწყემსი კეთილი, და ვიცნობ ჩემს ცხვრებს, ჩემები კი მიცნობენ მე“ (იოან. 10:14)“.
დასასრულს, სმე-ს წინამძღოლმა დაარწმუნა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრე, რომ სერბეთის ეკლესიაში მასზე ლოცულობს.
„ვართ რა თქვენი მწყემსმთავრული თავგანწირვის მოწმე, ჩვენ უფალს შევთხოვთ ვიყოთ თქვენი რწმენის, იმედისა და სიყვარულის ამოუწურავი წყარო, რომლითაც აკეთილშობილებთ მართლმადიდებელ ხალხს, როგორც უკრაინაში, ასევე მთელს მსოფლიოში“.
როგორც ადრე მჟკ გვატყობინებდა, უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრეს ინტრონიზაციის წლისთავი ასევე მიულოცეს პატრიარქმა კირილმა, პოლონეთის ეკლესიის წინამძღოლმა, ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა, და ამერიკაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა.