უმე-ს სასულიერო პირი: მეუ-ს სასულიერო აკადემიაში 5 წლის განმავლობაში არ მომხდარა ბერად აღკვეცა
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა ანდრეი შიმანოვიჩმა, რომელიც ახლახან დაბრუნდა მეუ-დან, ორგანიზაციაში არსებულ პრობლემებზე ისაუბრა. ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე თავის ვიდეომიმართვაში მან აღნიშნა, რომ მეუ ძირითადად აშენებს თავის საქმიანობას უმე-თან მტრულ დამოკიდებულებაზე, ნაცვლად იმისა, რომ გადაჭრას ეკლესიის აქტუალური პრობლემები.
მღვდლის თქმით, დუმენკოს სტრუქტურის მთავარი პრობლემა მონაზვნობის ნაკლებობაა, რაც, მისი აზრით, ნებისმიერი მართლმადიდებლური ეკლესიის სულიერი ცხოვრების მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია.
მამა ანდრეიმ ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში არც ერთხელ არ მომხდარა ბერად აღკვეცა კიევის მართლმადიდებლურ სასულიერო აკადემიაში (კმსა), მეუ-ს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
„რაც შეეხება მეუ-ში არსებულ ზოგად მდგომარეობას... არიან მშვენიერი ხალხი. მშვენიერი მღვდლები. მაგრამ ზოგადი მდგომარეობა... სერიოზული პრობლემებია. როცა ვამბობ, რომ კიევის მართლმადიდებლურ სასულიერო აკადემიაში 5 წლის განმავლობაში არც ერთხელ არ მომხდარა ბერად აღკვეცა. ეს ნიშნავს, რომ ახალგაზრდებს, რომლებიც ამთავრებენ სემინარიებსა და აკადემიებს, არ სურთ სერიოზულად დააკავშირონ თავიანთი ცხოვრება ამ სტრუქტურასთან. ეს არ არის ნორმალური მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის, როდესაც პრაქტიკულად არ არსებობს მონაზვნობა. ეს დიდი პრობლემაა“, - თქვა შიმანოვიჩმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს სასულიერო პირმა ანდრეი შიმანოვიჩმა, რომელიც ადრე გადავიდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან ეპიფანე დუმენკოს იურისდიქციაში, გადაწყვიტა დატოვოს მეუ.