მომლოცველებმა პოლტავადან გვაიმბეს,როგორ შეხვდნენ სერბეთსა და მონტენეგროში
პოლტაველი მომლოცველები ესტუმრნენ სერბეთისა და ჩერნოგორიის სალოცავებს. ფოტო: facebook-страница Полтавской епархии УПЦ
უმე-ს პოლტავას ეპარქიის მომლოცველებმა გვითხრეს, თუ როგორ მიიღეს ისინი სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებმა სერბეთსა და ჩერნოგორიაში.
ბალკანეთის ნახევარკუნძულის სიწმინდეების მონახულება 2021 წლის 31 ივლისიდან 14 აგვისტომდე განხორციელდა, გვატყობინებს ეპარქიის პრეს-სამსახური.
სერბეთში უმე-ს მორწმუნეები ეწვივნენ ნაკრძალ „ფრუშკა გორის“ მონასტრებს, წმინდა საბა სერბის საკათედრო ტაძარს და რაკოვიცას მონასტერს ბელგრადში, ტრესიეს, ჟიჩისა და სტუდენიცას სავანეებს. ჩერნოგორიაში მომლოცველებმა თაყვანი სცეს ჯურჯეცი სტუპოვის მონასტრის სიწმინდეებს, სადაც ისინი პირადად მიიღო იღუმენმა მამა დანიელმა, ილოცეს საკათედრო ტაძარში აღდგომის საპატივსაცემოდ პოდგორიცაში, ეწვივნენ ცეტინიეს, პოდმაინეს, უძველეს ქალაქ კოტორს და ასევე სავინასა და ოსტროგის სავანეებს.
„პოლტაველების თითქმის ყველა მონასტერში ისმოდა კითხვა, თუ საიდან არიან ისინი და ვინაა მათი წინამძღოლი. გვეკითხებოდნენ, რადგანაც იციან, რა რთული სიტუაცია არის ახლა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში. ხოლო როცა ესმოდათ პასუხი მომლოცველებისგან, რომ ისინი უნეტარესი მიტროპოლი ონუფრის ომოფორის ქვეშ არიან, ყველგან სიხარულით გვიღებდნენ და გულღიად აცხადებდნენ თავიანთი მხარდაჭერის შესახებ.
კერძდ, ქ.პლევლის წმინდა სამების მონასტერში გამართულ ლიტურგიაზე საღვთო ლიტურგიის დროს დიდ შესავალზე იღუმენმა ახსენა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი და შემდეგ განმარტა, რომ ეს გააკეთა მომლოცველებისადმი პატივისცემის ნიშნად და უკრაინის კანონიკური მართლმადიდებელი ეკლესიის მხარდასაჭერად“, -განაცხადეს პოლტავის ეპარქიაში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ სერბეთის პატრიარქმა მიულოცა უნეტარეს ონუფრის ინტრონიზაციის წლისთავი, აღნიშნა რა მისი სამღვდელმთავრო თავგანწირვა.