რომის პაპმა ფრანცისკემ თქვა, რომ „ყველა რელიგია არის გზა ღმერთისკენ“
რომის პაპ ფრანცისკეს 2024 წლის 11 სექტემბერს სინგაპურის აეროპორტში ჩასვლისას მოცეკვავე ბავშვები ხვდებიან. ფოტო: Gregorio Borgia/AP
რკე-ის ხელმძღვანელმა ფრანცისკენ, 13 სექტემბერს, დაასრულა სამდღიანი ვიზიტი სინგაპურში, ქვეყანაში, სადაც სულ მცირე ხუთი განსხვავებული რელიგიის წარმომადგენლები ცხოვრობენ, თქვა, რომ „ყველა რელიგია არის გზა ღმერთისკენ“, იუწყება კათოლიკური გამოცემა cruxnow.
„ისინი ჰგვანან ღმერთთან მისასვლელ სხვადასხვა ენებს, მაგრამ ღმერთი ყველასთვის ერთია“, - თქვა პაპმა, გვერდით გადადო მომზადებული ტექსტი და ძირითადად ექსპრომტად ლაპარაკობდა. „ვინაიდან ღმერთი ყველასთვის ღმერთია, ჩვენ ყველა ღვთის შვილები ვართ“, დასძინა მან.
ამის შესახებ პონტიფიკოსმა ქალაქის კათოლიკურ კოლეჯში ახალგაზრდებთან გამართული ინტერრელიგიური შეხვედრის დროს განაცხადა.
"ასეთმა რიტორიკამ გამოიწვია კამათი უფრო კონსერვატიულ კათოლიკეებს შორის, რომლებიც შიშობენ, რომ ის კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს კათოლიკურ სწავლებას ქრისტეს, როგორც მსოფლიოს ერთადერთი მხსნელის შესახებ და ასევე ძირს უთხრის მისიონერულ მცდელობებს ხალხის რწმენაზე მოქცევისთვის", - წერს გამოცემა და იხსენებს, რომ ფრანცისკემ ადრე გამოიყენა მსგავსი გამონათქვამები რელიგიათაშორის შეხვედრაზე 2022 წელს ყაზახეთში მოგზაურობის დროს.
იმ დროს ასტანას დამხმარე ეპისკოპოსმა ათანასი შნაიდერმა, პაპის ხშირმა კრიტიკოსმა, გააფრთხილა, რომ ეს ემუქრებოდა „რელიგიების სუპერმარკეტის“ შექმნას. თუმცა, ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ პარასკევს მისი განცხადებებით თუ ვიმსჯელებთ, ასეთმა რეაქციამ არ შეაჩერა პონტიფიკოსი.
„თუ დაიწყებ ბრძოლას, „ჩემი რელიგია უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე შენი, ჩემი ჭეშმარიტია და შენი არა“, სად მიგვიყვანს ეს? ჰკითხა პაპმა ახალგაზრდობას სინგაპურში. „ღმერთი მხოლოდ ერთია და თითოეულ ჩვენგანს აქვს საკუთარი ენა ღმერთთან მისასვლელად. ზოგიერთი ჩვენგანი შეიხები, მუსულმანები, ინდუები, ქრისტიანები ვართ და ეს არის სხვადასხვა გზები [ღმერთისკენ] მიმავალ გზაზე“, - დასძინა მან.
აღნიშნულია, რომ სინგაპურში კათოლიკეები შეადგენენ 6 მილიონზე ნაკლებს, დაახლოებით 3,5%-ს. საერთო ჯამში, ყველა კონფესიის ქრისტიანები შეადგენენ მოსახლეობის დაახლოებით 19%-ს, ბუდისტები 31%-ს, მუსულმანები 15%-ს და მნიშვნელოვანი ინდუისტური და სიქური უმცირესობები.
როგორც მჟკ წერს, რომის პაპმა მოუწოდა აშშ-ს არჩევნებში კათოლიკეებს აირჩიონ „ორი ბოროტებიდან ნაკლები“.