მედიამ უმე-ის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების მონაცემთა ბაზა გამოაქვეყნა
NGL Media-მ გამოაქვეყნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რელიგიური თემების საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების რეესტრი. წარმოდგენილი მონაცემებით, უძრავი ქონების ყველაზე მეტი ობიექტი კიევსა და კიევის რეგიონში მდებარეობს, ყველაზე მცირე კი ლვოვის რეგიონში. რეესტრი განთავსებულია ორგანიზაციის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
შეფასებით, უმე-ის რელიგიური ორგანიზაციების მფლობელობაში და სარგებლობაში არსებული უძრავი ქონების მთლიანი რაოდენობა შეადგენს 6674 ობიექტს. აქედან 3798 მიწის ნაკვეთია, ხოლო 2876 საკულტო ნაგებობა.
მკვლევარებმა განმარტეს, თუ როგორ ჩაატარეს ანალიზი: „პირველ რიგში, ჩვენ შევადგინეთ ყველა ორგანიზაციის სია, რომელთა სახელწოდებაც შეიცავდა სიტყვას „მართლმადიდებელი“ (სხვადასხვა შემთხვევაში), რეგისტრირებული რელიგიური თემების ჩათვლით. ამის შემდეგ გამოიყო უმე-მს-ის ორგანიზაციები, სხვა მართლმადიდებლური აღმსარებლობისა და კონფესიების სიის გასუფთავებით“.
გარდა ამისა, ჟურნალისტებმა მონაცემები შეადარეს Opendatabot-ის უმე-ის ეკლესიების რეესტრს და დაადგინეს, რომ ზოგიერთი თემი უკვე გადავიდა მეუ-ში, თუმცა Opendatabot-ის რეესტრში ისინი კვლავ უმე-ის სიაშია.
„ჩვენ დავაზუსტეთ უმე-ის მოქმედი თემებისა და ორგანიზაციების სია, ზემოთ აღნიშნული ნიუანსების გათვალისწინებით და ვთხოვეთ YouControl-ის ანალიტიკოსებს მიეწოდებინათ მონაცემთა ბაზა უძრავი ქონების (მიწა და შენობები) შესახებ, რომლებიც რეგისტრირებულია უმე მს-ში. აღსანიშნავია, რომ ეს მონაცემები არ ითვალისწინებს უმე-მს-თან დაკავშირებულ პირებზე რეგისტრირებულ ქონებას.
ყველა იდენტიფიცირებული ქონება შედგენილია ერთიან მონაცემთა ბაზაში და დატანილია რუკაზე, რომელიც დაკავშირებულია კონკრეტულ მისამართებთან“, - წერია კვლევაში.
ქონების უმეტესი ნაწილი ეკუთვნის კომუნალურ საკუთრებას და გამოიყენება UOC-ის რელიგიური თემების მიერ იჯარის ხელშეკრულებების ან მუდმივი სარგებლობის საფუძველზე, მაგრამ ასევე არის კერძო საკუთრებაში არსებული საკუთრება, ძირითადად კიევსა და რეგიონში.
ამრიგად, კიევსა და კიევის რეგიონში უმე-ს აქვს 1520 და 850 ჰექტარი მიწა, შესაბამისად. ოდესაში - 258 ჰექტარში, დონეცკში - 243 ჰექტარში, სუმში - 189 ჰექტარში, ხარკოვში - 180 ჰექტარში, დნეპროპეტროვსკში - 170 ჰექტარში, ჩერნიგოვში - 159 ჰექტარში, ვინივაში - 193 ჰექტარში, ჩერნოვივში, – 135 ჰა, ჩერკასის რაიონში – 113 ჰა, პოლტავას რაიონში – 103 ჰა, ამიერკარპატების რაიონში – 98 ჰა, ნიკოლაევის რაიონში – 95 ჰექტარი, ზაპოროჟიის რაიონში – 94 ჰა, ხერსონის რაიონში – 73 ჰა, ვოლინში - 70 ჰექტარი, ხმელნიცკის ოლქში – 58 ჰა, კიროვოგრადის რაიონში – 43 ჰა, ჟიტომირის რაიონში – 38 ჰა, ლუგანსკის ოლქში – 29 ჰა, ტერნოპოლის ოლქში – 18 ჰა, ივანო-ფრანკოვსკის ოლქში – 5 ჰექტარი, კრიმში - 4 ჰექტარი, ლვოვის რაიონში - 1 ჰა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ალექსანდრე საგანმა განაცხადა, რომ კანონი 8371, რომელიც მიზნად ისახავს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას, არ გულისხმობს ეკლესიების იძულებით დახურვას, თუმცა რელიგიური თემები, რომლებიც იჯარით იღებენ კომუნალურ საკუთრებას, გარკვეული პრობლემები შეექმნებათ.