ძიუდოს ფედერაციამ პირჯვრის გადასახვის გამო სერბი სპორტსმენი დასაჯა
სერბმა ძიუდოისტმა ნემანია მაიდოვმა 2024 წლის პარიზის ოლიმპიურ თამაშებზე გამოსვლის წინ ხუთთვიანი დისკვალიფიკაციის დეტალები გაამხილა. თავის ინსტაგრამზე სპორტსმენმა დეტალურად ისაუბრა დასჯის მიზეზებზე, გამოხატა თავისი პოზიცია და დამოკიდებულება მომხდარის მიმართ.
მაიდოვმა აღნიშნა, რომ „15 დღის წინ მივიღე გადაწყვეტილება ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციისგან (IJF), რომ 5 თვით შემიჩერეს მისი რელიგიური კოდექსის დარღვევისთვის’’. იმის გამო, რომ ტატამზე შესვლამდე პირჯვარი გადაიწერა, მას ყველა ტურნირზე, საწვრთნელ ბანაკსა და ვარჯიშზე მონაწილეობა აუკრძალეს.
დისციპლინურ წერილში მაიდოვმა უარი თქვა ბოდიშის მოხდაზე მისი ქმედებებისთვის. ”მე არ მინდოდა ბოდიშის მოხდა პირჯვრის გადაწერისთვის და, რა თქმა უნდა, არც არასდროს მოვიხდი, თუმცა არც კი ვიცოდი, ამისთვის თუ დამსჯიდნენ,” - თქვა მან და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი რწმენა მთავარია მის ცხოვრებაში და კარიერაში.
სპორტსმენმა ასევე მადლობა გადაუხადა ღმერთს მიღწეული მიღწევებისთვის: „უფალმა ყველაფერი მომცა - როგორც პირადად ჩემთვის, ასევე ჩემი კარიერისთვის. ის ჩემთვის ნომერ პირველია და ვამაყობ ამით. და ეს არავითარ შემთხვევაში არ შეიცვლება. დიდება მას და მადლობა ყველაფრისთვის“. მაიდოვმა დასძინა, რომ დისკვალიფიკაციის მიუხედავად, მისთვის ეს არის "უბრალოდ ახალი ფურცელი მის კარიერაში და ახალი ცხოვრებისეული გამოცდილება", თუმცა ნანობს, რომ ძიუდო, როგორც სპორტი "ასეთი რაღაცაზე წავიდა".
პოსტის დასასრულს ძიუდოისტმა მადლობა გადაუხადა კარიერისა და მედლების გამო და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი წარმატებები ღვთის კურთხევის შედეგია: „ღმერთმა მშვენიერი კარიერა მომცა, 7 ევროპული მედალი და 3 მსოფლიო მედალი. როცა დავიწყე, ერთი დიდი მედლის მოპოვებაზე ვოცნებობდი. მან გაცილებით მეტი მომცა." მაიდოვმა ასევე განაცხადა, რომ აპირებს ტატამზე დაბრუნებას: „ჯერ დავისვენებთ, შემდეგ კი ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს დახმარებით დავბრუნდებით ახალ საწყისს და ახალ გამარჯვებებს“.
სპორტსმენი ტურნირის ერთ-ერთი ფავორიტი იყო 90 კილოგრამამდე წონით კატეგორიაში - მსოფლიო ჩემპიონატზე, რომელიც ოლიმპიადამდე ცოტა ხნით ადრე გაიმართა, მან ვერცხლის მედალი მოიპოვა. მსაჯებმა ძიუდოისტ ცელიდისთან პირველი ბრძოლის შემდეგ იგი დამარცხებულად გამოაცხადეს, მაგრამ მაიდოვმა მარცხი არ აღიარა და მსაჯს შეეკამათა. რამდენიმე დღის შემდეგ მან ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის ელფოსტიდან წერილი მიიღო ოფიციალური გაფრთხილებით. ძიუდოისტი გააფრთხილეს გამოძიების დაწყების შესახებ, მაგრამ არა მოსამართლეებთან კონფლიქტის გამო, არამედ რელიგიური ჟესტისთვის. გამოძიებამ ხუთთვიანი აკრძალვა დაუწესა, რაზეც სპორტსმენმა სოციალურ ქსელში ისაუბრა.
როგორც მჟკ იტყობინება, BBC-ის ყოფილმა ჟურნალისტმა დევიდ კამპანალემ დიდი ბრიტანეთის ლიბერალ-დემოკრატიული პარტიის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა და განაცხადა, რომ იგი საპარლამენტო არჩევნების კანდიდატთა სიიდან ქრისტიანული რწმენის გამო გამოირიცხა.