ჩერკასში, მოწმემ ჩვენება მისცა ეპისკოპოს თეოდოსის წინააღმდეგ
2024 წლის 18 სექტემბერს, ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა მოსმენა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსის (სნიგირევის) წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეზე. შეხვედრაზე პროკურატურის მოწმე დაიკითხა, რომელმაც თქვა, რატომ უნდა დაისაჯოს მიტროპოლიტი, მისი აზრით. ამის შესახებ გამოცემა Suspilne.Cherkasy იტყობინება.
მოწმემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მას ბრალდებულთან არასახარბიელო ურთიერთობა ჰქონდა. პროკურორის კითხვაზე მიზეზების შესახებ, მან განმარტა, რომ ის არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლი და აღშფოთებულია თეოდოსის განცხადებებით YouTube-ზე, სადაც მისი აზრით, რელიგიათაშორის მტრობას იწვევს. საქმის ფარგლებში იგეგმება კიდევ ერთი მოწმის დაკითხვა. შემდეგი შეხვედრა 25 სექტემბერს არის ჩანიშნული.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ უარი თქვა მიტროპოლიტი თეოდოსის სისხლის სამართლის საქმეების გაერთიანებაზე.