მოლდოვის მართლმადიდებლური ეკლესიის 60-ზე მეტი თემი გადავიდა ბესარაბიის მიტროპოლიაში
მოლდოვის მართლმადიდებლური ეკლესიის 60-ზე მეტი სამრევლო, მოსკოვის საპატრიარქოს იურისდიქციის ქვეშ მყოფი, რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბესარაბიის მიტროპოლიის ნაწილი გახდა. ერთ-ერთი უკანასკნელი ასეთი შემთხვევა იყო ქალაქ კრიკოვაში მდებარე წმინდა ალექსანდრე სვირსკის სახელობის ტაძრის მრევლის გადასვლა. მრევლი რუმინეთის საპატრიარქოში დაბრუნებას აღნიშნავს, იუწყება Orthodox Times.
ტაძრის წინამძღვარმა, მამა ანდრეი პერჩიჩმა გადაწყვეტილება ასე ახსნა: „ჩვენ თავს რუმინელებად ვგრძნობთ. უკრაინაში ომის დაწყებისთანავე მივხვდით, რომ ეკლესიაში, სადაც ჩვენ ვმსახურობდით, რაღაც არასწორად იყო. ღმერთს არ უყვარს ომი."
როშკანის წმინდა იოანე მახარებლის სახელობის ტაძრის წინამძღვარმა მამა იგორ ჩელეამ ასევე აღნიშნა: „ჩვენ მოვიწვიეთ საეკლესიო კრება და სოფელს ვაცნობეთ ჩვენი გადაწყვეტილება. ყველაფერი კანონის ფარგლებში გაკეთდა. ბესარაბიის მიტროპოლიამ ძმური სიყვარულით მიგვიღო“.
ბესარაბიის საპატრიარქოს მიტროპოლიტმა პეტრემ (პადურარუ) გამოთქვა რწმენა, რომ ნებისმიერი სანქცია, რომელსაც მოლდოვის მართლმადიდებელი ეკლესია მიმართავს რუმინეთის საპატრიარქოში გადაყვანილ სასულიერო პირების მიმართ, არ არის ძალაში. მისი თქმით, მოლდოვაში რუსული ეკლესია „არ არის აღიარებული“ და ყველა, ვინც თავს რუმინელად გრძნობს, უნდა შეუერთდეს რუმინეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას.
როგორც მჟკ იტყობინება, მოლდოველმა პოლიტიკოსმა და ოპოზიციური ბლოკის „გამარჯვების“ ლიდერმა ილან შორმა განაცხადა, რომ მოლდოვის პრეზიდენტი არჩევნების შემდეგ მართლმადიდებლურ ეკლესიას აკრძალავს.