ჩერკასის უმე-ის საკათედრო ტაძარში 12 ეპისკოპოსმა სადღესასწაულო ლიტურგია აღავლინა
ჩერკასში, 20 სექტემბერს, სადღესასწაულო წირვა გაიმართა ღირსი მოწამე მაკარი კანევსკის, ოვრუჩის არქიმანდრიტის, პინსკის აბატის, პერეიასლაველი სასწაულმოქმედის ხსენების დღის საპატივცემულოდ. უმე-ის ჩერკასიის ეპარქიის პრესსამსახურის ცნობით, მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძარში დღესასწაულზე შეიკრიბნენ მღვდელმთავრები, მრავალრიცხოვანი სასულიერო პირები და მართლმადიდებელი მორწმუნეები.
აღსანიშნავია, რომ წმიდანის ხსოვნა მრავალი წელია ლოცვით აღინიშნება.
„ ღირსი მოწამე მაკარიმ ღვთისადმი გულმხურვალე ლოცვით ხელი შეუწყო იმას, რომ სალოცავი თავისი უხრწნელი სიწმინდეებით წელსაც სავსე იყო მომლოცველებით. ჩერკასელები და ეკლესიის ერთგული შვილები არ ივიწყებენ სულიერ მამას, ისევე როგორც არასდროს ავიწყდებათ სულიერი თანადგომა თითოეულ მათგანს მძიმე განსაცდელში“, - ნათქვამია წერილში.
ჩერკასის საკათედრო ტაძარში საღმრთო ლიტურგიას ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსი ხელმძღვანელობდა. ეპისკოპოსთან ერთად ლოცულობდნენ: ალექსანდრიისა და სვეტლოვოდსკის მიტროპოლიტი ბოგოლეპი, კიევის ეპარქიის ვიკარი არქიეპისკოპოსი გოროდნიცკი ალექსანდრე, ჩერკასის ეპარქიის ვიკარი ზოლოტონოშის მთავარეპისკოპოსი იოანე, პოლტავას ეპარქიის ვიკარი, არქიეპისკოპოსი ვენიამინი, კიევის ეპარქიის ვიკარი, ივანკოვსკის მთავარეპისკოპოსი კასიანი, ტულჩინის ეპარქიის ვიკარი, მთავარეპისკოპოსი სერგი ლადიჟინსკი, ვოლინის ეპარქიის ვიკარი კამენ-კაშირსკის ეპისკოპოსი ათანასე, კიევის ეპარქიის ვიკარი, ბიშევსკის ეპისკოპოსი კირილე, ჩერკასიის ეპარქიის ვიკარი, კორსუნ-შევჩენკოვსკის ეპისკოპოსი ანტონი, იზიუმისა და კუპიანსკის ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი იოანე, კიევის ეპარქიის ვიკარი, ბოროვსკის ეპისკოპოსი კლიმენტი.
ლიტურგიას ესწრებოდნენ ჩერკასის ეპარქიის სასულიერო პირები და სტუმრები წმინდა ორდენებით. წირვაზე ლოცვა აღავლინეს ეპარქიის მონასტერთა წინამძღვარმა და ჩერკასის მართა და მარიამ მოწყალე დების მონასტრის დებმა.
ლიტურგიაზე ლოცვა აღევლინა დევნაში მყოფი ეკლესიისთვის.
სახარების წაკითხვის შემდეგ მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ისაუბრა წმიდა მოწამე მაკარის ცხოვრებასა და სულიერ მოღვაწეობაზე და ასევე აღწერა რთული პრობლემები, რომლებიც მართლმადიდებლურ ეკლესიას შეექმნა მე-17 საუკუნეში, რაც მორწმუნეთა აღსარების დრო გახდა.
ლიტურგიის დასასრულს ტაძრის ირგვლივ ჯვრის საზეიმო მსვლელობა გაიმართა, რის შემდეგაც ერთობლივი ლოცვა წაიკითხეს წმინდა ღირსი მაკარი კანევსკის მიმართ.
საყოველთაო ლოცვის შემდეგ მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ მადლობა გადაუხადა ეპისკოპოსებს და სასულიერო პირებს სადღესასწაულო წირვა-ლოცვაში მონაწილეობისთვის და უსურვა წმინდა მოწამის რწმენის განმამტკიცებელი ლოცვა-კურთხევა.
ყველა მორწმუნეს გადასცეს ჩერკასის ოლქის ზეციური მფარველის სამოსის ნაჭრები.
როგორც მჟკ წერს, ჩერკასის რაიონის სოფელ ტინკში, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საზოგადოებამ მფარველობის დღესასწაული ღია ცის ქვეშ აღნიშნა.