ფანარიონი: მართლმადიდებლებსა და კათოლიკებს სურთ ერთიანობის აღდგენა
ფანარიონის მეთაური ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინული საბჭოს წევრებთან შეხვედრაზე. ფოტო: facebook-страница Єп. Віталій Кривицький
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ მართლმადიდებლები და კათოლიკები ცდილობენ აღადგინონ ერთიანობა თანამონაწილეობაში. ამის შესახებ მან განაცხადა სრულიად უკრაინის ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოსთან (სედროს) შეხვედრაზე, რომელიც შედგა 23 აგვისტოს კიევში ფანარიონის მეთაურის ინიციატივით, განაცხადა უბკე-ს პრეს-სამსახურმა.
აღნიშნა რა, რომ სედროს წევრები არიან უკრაინის იმედის სიმბოლო, პატრიარქმა წამოწია ქრისტიანთაშორისი და კონფესიათშორისი დიალოგის თემა თანამედროვე სამყაროში.
„დიალოგი წარმოადგენს საშუალებას, რომლის მეშვეობითაც ჩვენ მოწოდებული ვართ გადავწყვიტოთ ჩვენი უთანხმოებები, ხელი შევუწყოთ სიმტკიცეს, ვებრძოლოთ მიუღებლობასა და მიკერძოებულობას, ვაშენოთ მშვიდობა და თანხმობა, სოლიდარობა და თანამშრომლობა, - განაცხადა მან. ეს არის იმედის ნიშანი, მიუხედავად XX საუკუნის საშინელებების, კაცობრიობის ისტორიაში ყველაზე სასტიკი ერას მიუხედავად, ჩვენის მხრიდან დიალოგის გაგება სულ უფრო მსუყე ინსტრუმენტი ხდება ხიდების ასაშენებლად და შესარიგებლად. ჩვენს სამყაროში დაახლოებისა და შერიგების ეს მოძრაობა მკაფიოდ დასტურდება ეკუმენურ დიალოგთან ქრისტიანების ჩართვით“.
ფანარიონის მეთაურის სიტყვებით, XX საუკუნის მეორე ნახევრიდან დღემდე ბევრი ეკუმენური და სხვა, ქრისტიანების დამაახლოებელი კავშირები ადასტურებს ერთ სურვილს, პირველ რიგში, მართლმადიდებლური და კათოლიკური ეკლესიის სურვილს, აღდგეს ერთიანობა თანამონაწილეობაში.
„ჩვენ მტკიცედ გვჯერა ჭეშმარიტი დიალოგის ძალისა და რწმენის, რომელშიც დამარცხებულები არ არიან“, - დაამატა პატრიარქმა ბართლომემ.
როგორც აღნიშნა უკრაინაში რომაულ-კათოლიკური ეკლესიის ეპისკოპოსმა ვიტალი კრივიცკიმ, სედროს წევრებთან შეხვედრის შედეგების მიხედვით, ფანარიონის მეთაურთან ურთიერთობის დროს სიტყვა „დიალოგი“ ყველაზე ხშირად ისმოდა.
ასევე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქმა ბართლომემ უბკე-ს მეთაურს აჩუქა პანაგია თავისი ხელმოწერით. ამ უკანასკნელმა საჩუქარი შეაფასა, როგორც სრულიად უბკე-ს საეპისკოპოსო ღირსების აღიარება.