მეუ-მ ბრძანა საინფორმაციო კამპანია ფანარის იერარქების დისკრედიტაციის მიზნით - მედია
23 სექტემბერს, ფანართან დაახლოებულმა მედიასაშუალებამ გამოაქვეყნა ინსაიდერი იმის შესახებ, რომ დაინტერესებულმა მხარეებმა მეუ-ს იერარქიიდან უბრძანეს კონტროლირებად მედია მუშაკებს აწარმოონ საინფორმაციო კამპანია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დისკრედიტაციის მიზნით, რომლებიც "უკვე მუშაობენ ან მზად არიან იმუშაონ უკრაინის მართლმადიდებლობის ერთიანობის საკითხზე."
„დამკვეთთა მოტივაცია საკმაოდ მარტივია - უკრაინის საზოგადოებისა და სამთავრობო ხელისუფლების თვალში იერარქების დისკრედიტაცია, რომლებსაც აქვთ საკუთარი პოზიცია და არ იზიარებენ სტრატეგიებსა და მეთოდებს, რომლებიც მხოლოდ აღრმავებს დაყოფას“, - ნათქვამია წერილში.
გამოცემა ადანაშაულებს „დაინტერესებულ პირებს“ მეუ-ს მეტროპოლიიდან, რომ სურთ ჰქონდეთ მონოპოლია „ერთგვაროვნებასა და უტყუარობაზე“ სტრატეგიების შექმნაში, რომლებიც, ჟურნალისტების აზრით, „უფრო გამიზნულია ამ სტრატეგიების ავტორების საკუთარი ინტერესებისთვის“.
„ასევე ცნობილია, რომ ამ ბრძანების განხორციელებაში ჩართულები იყვნენ მედია პროფესიონალები, რომლებსაც უკვე აქვთ მსგავსი კამპანიების განხორციელების გამოცდილება. ისინი აქტიურად ეძებენ მიზეზებს საინფორმაციო თავდასხმის დასაწყებად“, - დასძენს მედია და საჯაროდ აფრთხილებს ამ განზრახვების განხორციელების შემსრულებლებს და მომხმარებლებს.
„თუ ისინი არ შეწყვეტენ თავიანთ ქმედებებს, მაშინ რედაქტორები მზად არიან გამოაქვეყნონ მათი სახელები“, - ასკვნის გამოცემა.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-კს-ის ხელმძღვანელის ყოფილმა პრესმდივანმა, ახლა კი მეუ-ს ლობისტმა და სასულიერო პირმა, რელიგიურმა მეცნიერმა ანდრეი კოვალევმა, გამოთქვა შეშფოთება, რომ ტომოსის პირობების ან სულისკვეთების დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს მისი ჩამორთმევა დუმენკოს სტრუქტურისთვის. ანდრეი კოვალევმა აღნიშნა, რომ მეუ-ს არ სურს უკრაინის მართლმადიდებლობის გაერთიანება, რასაც კონსტანტინოპოლი დაჟინებით მოითხოვს.