ფილიპოვიჩი: ღმერთმა არ დააარსა ეკლესია, არ აქვს მნიშვნელობა სად ტარდება რიტუალები
რამდენიმე დღის წინ მოლდოვის ტელეარხმა TV8-მა განიხილა უკრაინის პარლამენტის მიერ მიღებული „უმე-ის აკრძალვის კანონი“. ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორმა, უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სკოვოროდას ფილოსოფიის ინსტიტუტის პროფესორმა, რელიგიურმა მეცნიერმა ლუდმილა ფილიპოვიჩმა ეთერში განაცხადა, რომ უკრაინაში არავის დევნიან რწმენის გამო, რადგან უკრაინა არის დემოკრატიული ქვეყანა, რომელიც ცდილობს ევროკავშირში გაწევრიანებას, სადაც ადამიანების უფლებები და თავისუფლებები გარანტირებულია. მისი თქმით, კანონი N 8371 არ არის მიმართული უმე-ის წინააღმდეგ, თუმცა შედეგად თემები შესაძლოა აღმოჩნდნენ კანონის მიღმა. გარდა ამისა, რელიგიურმა ექსპერტმა თქვა, რომ საბოლოოდ არ აქვს მნიშვნელობა რომელ ეკლესიაში დადიხარ და სად ასრულებ რიტუალებს.
„კონცეფცია იმის შესახებ, რომ უკრაინაში ადამიანები დევნიან თავიანთი რწმენის გამო, რაც ნიშნავს მატერიკზე უკრაინას, რომელიც უკრაინის მთავრობის კონტროლს ექვემდებარება, გარკვეულწილად ყალბი ამბებია“, - თქვა ფილიპოვიჩმა.
მისი თქმით, უკრაინაში დევნიან უმე-ის სასულიერო პირებს და მოქალაქეებს, რომლებმაც დაარღვიეს კანონი. და ეს დანაშაული ჯერ კიდევ დასამტკიცებელია. ამავდროულად, მან თავად დაასკვნა, რომ რატომღაც საქმეების უმეტესობა გაიხსნა სპეციალურად უმე-ის მღვდლებთან დაკავშირებით. რელიგიურმა მეცნიერმა მათი ბრალეულობის დამადასტურებელი ინფორმაცია არ მოგვაწოდა.
ამავდროულად, ფილიპოვიჩმა არაერთხელ აღნიშნა ხაზგასმით, რომ უკრაინა არის დემოკრატიული, ცივილიზებული ქვეყანა, სადაც გარანტირებულია ადამიანების უფლებები და თავისუფლებები.
„ჩვენ ცივილიზებული ქვეყანა ვართ. უკრაინა აპირებს ევროკავშირში გაწევრიანებას და მას საკუთარი თავი წარმოუდგენია ევროპული ცივილიზაციისა და ევროკავშირის წევრად, სადაც პატივს სცემენ ხალხის უფლებებს და გარანტირებულია თავისუფლების შენარჩუნება. თუ ეს თავისუფლებები ირღვევა, მაშინ თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა მიმართოთ სასამართლოს, სასამართლო კი თქვენს მხარეს დაიჭერს, დაიცავს თქვენს უფლებებს“, - ირწმუნება ფილოსოფოსი.
წამყვანის კითხვაზე, რა ბედი ეწევა უმე-ის იმ მორწმუნეებს, რომლებსაც არ სურთ მეუ-ში გაწევრიანება, ფილიპოვიჩმა თქვა, რომ სავარაუდოდ, მათი უფლებები დაირღვევა. მისი თქმით, თუ მათ არ ესმით კანონიკური დაქვემდებარების შეცვლის აუცილებლობა, მაშინ ისინი იარსებებენ არაკანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის სტატუსში, როგორც ეს იყო ბოლო ოცდაათი წლის განმავლობაში უმე-კს-ის შემთხვევაში.
„დიახ, მათი უფლებები დაირღვევა, იმ თვალსაზრისით, რომ ვერ შეძლებენ, მაგალითად, იურიდიული პირის სახით რაღაც ფართების დაქირავებას, შეიძლება იყოს შეზღუდვები კოლექტიური საბანკო ანგარიშების გახსნაზე ან მსგავსი რამ, მაგრამ ეს არ ნიშნავს რომ მათ დევნიან“, - ამბობს ექსპერტი.
თუმცა, მისი თქმით, ამას დიდი მნიშვნელობა არ აქვს, რადგან „ეკლესია ადამიანის გამოგონებაა“.
„საბოლოოდ რისი გვჯერა? - ეკლესიის თუ ღმერთის? თუ ჩვენ გვწამს ღმერთის, მაშინ ნამდვილად არ აქვს მნიშვნელობა რომელ ეკლესიაში ხდება ეს ყველაფერი (რიტუალების შესრულება), რადგან ღმერთმა არ დააარსა ეკლესია. ღმერთმა მოგვცა რწმენის, იმედისა და სიყვარულის მცნებები. ეკლესია, როგორც ამბობენ, ადამიანის გამოგონებაა“, - ამტკიცებს უკრაინელი რელიგიური მკვლევარი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლუდმილა ფილიპოვიჩმა განაცხადა, რომ №8371 კანონპროექტის ბოლო გამოცემაში უარყოფითი შედეგები მოჰყვება უკრაინის იმიჯს მსოფლიოში. ადრე რელიგიური მეცნიერი აკრიტიკებდა 8371 კანონს. ფილიპოვიჩმა დაინახა ტოტალიტარიზმის გამოძახილი საკანონმდებლო ინიციატივაში და მისი მიღებისგან თავის შეკავება ურჩია.