საქართველოში პარტია ბანერებზე იყენებს დანგრეული უმე-ის ეკლესიების ფოტოებს
თბილისში პარტია „ქართული ოცნების“ საარჩევნო კამპანიის სარეკლამო ბანერები გამოჩნდა, სადაც გამოყენებულია უკრაინაში დანგრეული შენობებისა და ტაძრების კადრები, წერს ტელეგრამის არხი sova_georgia.
ბანერზე ორი ფოტოს კოლაჟია ეკლესიებით: მარცხნივ არის რუსული დაბომბვის შედეგად დანგრეული ეკლესია უკრაინაში და წარწერა „არა ომს!“, მარჯვნივ არის საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სამების საკათედრო ტაძარი წარწერით "აირჩიე მშვიდობა."
ქვეყნის პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო ბანერებს „სამარცხვინო“ უწოდა.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, სიტუაციის კომენტირებისას განაცხადა, რომ „გმობს და მიუღებლად მიიჩნევს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის დაუნდობელი ომის საშინელი შედეგების, ათასობით უდანაშაულო ადამიანის ტანჯვისა და სისხლის, ეკლესიების და კულტურული მემკვიდრეობის ნგრევის სურათების პოლიტიკურ რეკლამაში გამოყენებას. “
სამინისტრომ მოუწოდა საქართველოს მთავრობას, მმართველ პარტიას „ქართული ოცნება“ და ყველა დაინტერესებულ მხარეს, „თავი შეიკავონ უკრაინისა და მისი მოქალაქეების წინააღმდეგ აგრესიული ომის თემის გამოყენებისგან“.
როგორც მჟკ წერს, შეერთებულმა შტატებმა სანქციები დააწესა საქართველოს მოქალაქეების წინააღმდეგ „არადემოკრატიული კანონების“ გამო.