რუმინეთის მონასტერში უკრაინის დაღუპული დამცველებისთვის ილოცეს
რუმინულ პუტნას მონასტერში უკრაინის დაღუპული ჯარისკაცების პანაშვიდი გაიმართა. ფოტო: Черновицко-Буковинская епархия
28 სექტემბერს, სუჩავასა და რადაუკას მთავარეპისკოპოსის კალინიკის ლოცვა-კურთხევით და რუმინულენოვანი თემებისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირების ინიციატივით, რუმინულ მონასტერში უკრაინის დაღუპული დამცველების პანაშვიდი გაიმართა. ამის შესახებ ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ფეისბუქ-გვერდი იუწყება.
მემორიალური წირვის დროს რუმინულ კულტურაში ჩართული 130 ჯარისკაცი და ასევე ყველა ჯარისკაცი მოიხსენიეს, ვინც სიცოცხლე გაწირა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის რუსული აგრესიისგან დასაცავად.
პარასტასს მეთაურობდა მონასტრის წინამძღვარი არქიმანდრიტი მელქისედეკი (მელნიკი). მასთან ერთად მსახურობდნენ რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სუჩეავა-რადაუკას ეპარქიის მღვდლები და უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის სასულიერო პირები. წირვას დაღუპული ჯარისკაცების ახლობლები, რუმინეთის დიპლომატიური კორპუსი ჩერნივციდან და ბუკოვინელი ინტელიგენცია ესწრებოდა.
„არქიმანდრიტმა მელქისედეკმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ ისტორია სპირალურად მოძრაობს და დღევანდელი თაობა ისევე იტანჯება, როგორც პირველ და მეორე მსოფლიო ომებში. „წმინდა მონასტრის უხუცესმა ასევე მადლობა გადაუხადა უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონოფრეს და ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტ მელეტის ლოცვებისთვის და თაყვანი სცა მათ“, - ნათქვამია წერილში.
მონასტრის ტერიტორიაზე დაღუპული ჯარისკაცების დიდების ხეივანი მოეწყო.
როგორც მჟკ წერს, რუმინეთის პატრიარქმა დაგმო მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ჩერნოვცში უმე-ის ტაძრის დაკავება.