ბულგარეთში ითხოვენ მოიწვიონ მართლმადიდებლური საბჭო მეუ-ს ტომოსის საკითხთან დაკავშირებით
ეკლესიის ანალიტიკოსმა და თეოლოგმა ვასილიანა მერჰებმა ბულგარეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მოუწოდა, გამოეჩინა ინიციატივა მოიწვიოს პანმართლმადიდებლური კრება კრიზისის მოსაგვარებლად, რომელიც წარმოიშვა მეუ-სთვის ავტოკეფალიის ტომოსის მიწოდების შემდეგ. «Радио Болгария»-სთვის მიცემულ ინტერვიუში მერჰები იხსენებს, რომ მსგავსი საბჭო უკვე გაიმართა სოფიაში 26 წლის წინ, 1998 წელს, როდესაც ბულგარეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ წარმატებით გადალახა სქიზმი თავის რიგებში.
„ბულგარეთის პატრიარქი დანიელი იყო პირველი, ვინც გააპროტესტა, ეს გააკეთა ყველაზე გულითადი და ძმური ტონით, როგორც სულიერი, ასევე ლოცვითი და შუამავლობით, უკრაინაში დევნის წინააღმდეგ“, - აღნიშნა ღვთისმეტყველმა. მან ასევე დასძინა, რომ პატრიარქის შემდეგ, რეაქცია გამოთქვა შვიდმა ადგილობრივმა ეკლესიამ, კერძოდ: ანტიოქია, იერუსალიმი, რუსული, სერბული, ალბანური, ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, მათ შორის ჩრდილოეთ მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესია.
ეკლესიის ანალიტიკოსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიუხედავად ბულგარეთის სინოდის გადაწყვეტილებისა დაჯილდოვდეს პატრიარქი ბართლომეოსი განხეთქილების დაძლევისთვის, ჩნდება კითხვები, თუ რა სახის დამსახურება იგულისხმება. მისი თქმით, პატრიარქმა ბართლომეოსმა არა ერთხელ სცადა დაერწმუნებინა პატრიარქი მაქსიმე, გადამდგარიყო სქიზმატიკოსების სასარგებლოდ, არამედ აგრძელებს ბულგარეთის ეკლესიის ეგზარქოსად აღქმას.
„ამიტომ არის უაღრესად საჭირო ყოვლადმართლმადიდებლური კრების ინიცირება და მხოლოდ ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელიც არის მართლმადიდებლობის ერთ-ერთი უძველესი თავშესაფარი, რომელიც უკრაინის ეკლესიას აწვდიდა მწერლობასა და ლიტურგიკულ წიგნებს, უნდა დაეხმაროს მათ თავის თავზე აიღოს ასეთი კრების ორგანიზება, რომელიც მიზნად ისახავს განკურნოს შემდეგი განხეთქილება და თავიდან აიცილოს მისი გავრცელება დანარჩენ მართლმადიდებლურ სამყაროში“, - აღნიშნა ვასილიანა მერჰებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა სინოდმა ბოლო სხდომაზე გადაწყვიტა დააჯილდოვოს კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომეოსი საეკლესიო განხეთქილების დაძლევაში გაწეული ღვაწლისთვის. ბულგარელი რელიგიური სწავლულის ვასილიანა მერჰების თქმით, „ეს ეწინააღმდეგება რეალობას და სცდის ბევრის სინდისს“.