4 ოქტომბერს სასამართლო ეპისკოპოს არსენისთვის პატიმრობის ვადის გაგრძელების საკითხს განიხილავს
პარასკევს, 4 ოქტომბერს დონეცკის ოლქის სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლოში სვიატოგორსკის ლავრის აბატის, მიტროპოლიტ არსენის (იაკოვენკო) საქმეზე მორიგი მოსამზადებელი სასამართლო სხდომა გაიმართება. როგორც მონასტრის პრესსამსახური Telegram-ის არხზე წერს, სასამართლო განიხილავს პროკურორის მოთხოვნას ეპისკოპოსისთვის აღკვეთის ღონისძიების პატიმრობის სახით გაგრძელების შესახებ.
შეხვედრა 13:00 საათზე დაიწყება.
„ვთხოვთ თქვენს ლოცვას დაპატიმრებული მიტროპოლიტი არსენისა და სვიატოგორსკის ლავრას ძმებისთვის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც მჟკ წერდა, მიტროპოლიტი არსენი 2024 წლის 24 აპრილს დააკავეს და დნეპრის ოქტიაბრესკის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 25 აპრილიდან ის იმყოფება დნეპრის წინასწარი დაკავების იზოლატორში. 15 აგვისტოს, მიუხედავად ადვოკატების შუამდგომლობისა აღკვეთის ღონისძიების გირაოთი ან გირაო ჩანაცვლების შესახებ, სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლომ გადაწყვიტა პატიმრობის ვადა 13 ოქტომბრამდე გაეხანგრძლივებინა.
ასევე, ადვოკატების არაერთი მოთხოვნის შემდეგ, ეპისკოპოსს სასამართლოში მონაწილეობის უფლება მიეცა ვიდეო ჩართვით.