ბერძენმა ღვთისმეტყველმა განმარტა, რატომ არ ადანაშაულებს ეკლესია რმე-ის მეთაურს ერესში
ბერძენმა ღვთისმეტყველმა და ათენის უნივერსიტეტის მასწავლებელმა ნიკოს კურმენოსმა განმარტა, თუ რატომ არ ადანაშაულებენ ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიები პატრიარქ კირილს ერესში.
Euronews-თან ინტერვიუში ნიკოს კურმენოსმა თქვა, რომ „არც ერთ მართლმადიდებელ ეკლესიას არ დაუგმია პატრიარქი კირილი, როგორც ერეტიკოსი“ „რუსული სამყაროს“ იდეის მხარდაჭერისთვის.
მისი თქმით, ერთ-ერთი მიზეზი ის არის, რომ „ნაციონალიზმის პრობლემა თითქმის ყველა მართლმადიდებლურ ეკლესიაშია ფესვგადგმული“.
„თუ კირილის ერესში დადანაშაულებას ვეცდებით, რადგან ის ნაციონალისტია, ჩვენ ვერ მივხვდებით სად გადის ზღვარი, რადგან სხვა ეკლესიებში: რუმინეთში, საქართველოში, სერბეთში, ნაციონალიზმის კვალი გვხვდება“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.