ესს-მა თქვა, თუ რამდენი ეკლესია "გადავიდა" მეუ-ში ომის დაწყებიდან
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა გამოაქვეყნა მონაცემები უმე-ის თემებისა და ეკლესიების მეუ-ში „გადასვლის“ რაოდენობის შესახებ.
ბაბელის თხოვნის საპასუხოდ, ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ უმე-ის 1123 რელიგიური თემი 2022 წლის 24 თებერვლიდან 2024 წლის 1 იანვრამდე „გადაეცა“ ორგანიზაციას, რომელსაც ხელმძღვანელობს დუმენკო.
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის მონაცემებით, ყველაზე მეტი „ტრანზიცია“ მოხდა ხმელნიცკის რეგიონში, სადაც იურისდიქცია შეიცვალა 279 რელიგიური გაერთიანება.
ასევე, მნიშვნელოვანი რაოდენობის „გადასვლები“ ​​დაფიქსირდა კიევის რეგიონში (271 თემი), ვინიცის რეგიონში (119), ვოლინის რეგიონში (76) და ჩერკასის რეგიონში (76).
სხვა რეგიონებში, როგორიცაა ტრანსკარპატია, ხარკოვი და კიევი, დაფიქსირდა მხოლოდ ოთხი „გადასვლა“, ხოლო ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონში - სამი.
დნეპროპეტროვსკის ოლქში მხოლოდ ორი თემი ,,გადავიდა’’.
დონეცკის, ზაპოროჟიესა და ლუგანსკის რეგიონებში არც ერთი გადაკვეთა არ დაფიქსირებულა.
2024 წლის დასაწყისში უკრაინაში არსებობდა უმე-ის 10919 რელიგიური ორგანიზაცია, რომელთაგან 10586 რელიგიური თემია, 51 რელიგიური ცენტრი, 214 მონასტერი, 34 რელიგიური საძმო და 17 მისია და რელიგიური საგანმანათლებლო დაწესებულება.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარის ხელმძღვანელმა დუმენკოს მოსთხოვა აეხსნა უმე-ის ეკლესიების ძალისმიერი ჩამორთმევა.