მისმა უნეტარესმა ლიტურგია აღავლინა დედაქალაქის წმ. სერგი რადონეჟელის უძველეს ტაძარში
8 ოქტომბერს კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ საღმრთო ლიტურგია აღავლინა დედაქალაქის წმინდა სერგეი რადონეჟელის სახელობის უმე-ის ეკლესიაში. ინფორმაციას უმე-ის ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი ავრცელებს.
წინამძღვარს ემსახურებოდნენ უმე-ის საქმეთამმართველი, ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, ვასილკოვის მიტროპოლიტი იოაზაფი, ლვოვისა და გალიციის მიტროპოლიტი ფილარეტი, ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტროპოლიტი ვიქტორი, ბელოგოროდის არქიეპისკოპოსი დიმელევსტერი, , ბოროდიანსკის არქიეპისკოპოსი მარკოზი, დროგობიჩის ეპისკოპოსი იაკობი, ტაძრის სასულიერო პირები და სტუმრები სასულიერო წოდებით.
მისმა უნეტარესმა აღასრულა სამღვდელო და დიაკვნად ხელდასხმა. კიევის სასულიერო აკადემიის კურსდამთავრებული დეკანოზი მაქსიმ კარპეცი მღვდელი გახდა. კიევის სასულიერო სემინარიის მე-4 კურსის სტუდენტი იოანე კოვალჩუკი დიაკვნის ხარისხში აკურთხეს.
სახარების წაკითხვის შემდეგ მისმა უნეტარესმა სამწყსოს ქადაგებით მიმართა, სადაც თქვა, რომ წმინდა სერგი ყოველთვის ცდილობდა შეერიგებინა ერთმანეთს გადაკიდებულები.
„დღეს ჩვენ ვთხოვთ, რომ წმინდა სერგიმ შეაჩეროს ისინი, ვინც იბრძვის, ვინც თავს ესხმის, რათა შეწყდეს ეს ბრძოლა. იმიტომ, რომ ღმერთმა შეგვქმნა მშვიდობისთვის და არა ომისთვის“, - თქვა მან.
ლიტურგიის დროს ჩვენ ვლოცულობდით უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის, მტრისგან განთავისუფლებისთვის და ღვთის კურთხევისთვის კეთილი ნების მქონე ადამიანებისთვის, რომლებიც ეხმარებიან გაჭირვებულებს. წინამძღვარმა ღმერთს წყალობა სთხოვა უკრაინელი ხალხისთვის, მთავრობის გონს მოსვლა, ჯარისკაცების გაძლიერება გამბედაობით, პატიმრების გათავისუფლება, ავადმყოფების გათავისუფლება და უსახლკაროებისთვის თავშესაფარის პოვნა.
საღმრთო ლიტურგიისა და სასულიერო მსვლელობის შემდეგ, უმე-ის წინამძღვარმა ტაძრის აქტიურ მრევლს საეკლესიო ჯილდოები გადასცა და სამწყსოს დღესასწაული მიულოცა. ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა იაროსლავ შოვკენიკმა მღვდელმთავრებს საერთო ლოცვისთვის მადლობა გადაუხადა.
როგორც მჟკ წერდა, 5 ოქტომბერს, სოფელ ფასოვაში, წინამძღვარი უძღვებოდა უმე მონასტრის მფარველობით დღესასწაულს.