მეუ-ში მხარი დაუჭირეს მონტენეგროს სქიზმატიკოსებს მიტრ. იოანიკეს წინააღმდეგ
მეუ-ში საჯაროდ მხარს უჭერდნენ მონტენეგროს განხეთქილების მონაწილეებს მონტენეგრო-ზღვისპირეთის მიტროპოლიტ იოანიკეს ინტრონიზაციის წინააღმდეგ, რომელიც შედგა 5 სექტემბერს ცეტინსკის მონასტერში.
„ეპისკოპოსმა“ გაბრიელ კრიზინმა თავის ფეისბუქ-გვერდზე განათავსა განხეთქილების მონტენეგროს ეკლესიის „ეპისკოპოსის“ ბოიან (ბორის) ბოიოვიჩის ვიდეკომენტარი, სადაც მან მიტროპოლიტ იოანიკეს ინტრონიზაციას „სამარცხვინო“ და „ცეტინეს ოკუპაცია“ უწოდა. კრიზინმა ამ პუბლიკაციას დაურთო სიტყვები: „სმე მონტენეგროში პერპექტივა არ აქვს, ისევე, როგორც რმე უკრაინაში - იმიტომ რომ ხალხს ვერ დააჯერებ ტყუილს“.
მეუ-ს „კეთილმოწესემ“ ჩერნოვცში ივანე მაკოვეიმ კრიზინთან კომენტარში დაწერა, რომ პირადად იცნობს ბოიოვიჩს და მონტენეგროს განხეთქილების მეთაურს დედეიჩს, მათთან „ერთად მან ბევრი რამ გამოიარა“.
მეუ-ს სპიკერმა ივანე (ევსტრატე) ზორიამ განაცხადა, რომ მიტროპოლიტი იოანიკე თითქოს უარყოფდა მონტენეგროს ერის არსებობას: „სერბები სპეცრაზმის დაცვით მონტენეგროელებს თავს ახვევენ იერარქს, რომელიც თვლის, რომ მონტენეგროს ერი არ არსებობს“.
შეგახსენებთ, რომ 2019 წელს მეუ-ში ატყდა სკანდალი, როდესაც ამ სტრუქტურის „ღვთისმსახურებაზე“, სადაც ესწრებოდა ფანარიონის მიტროპოლიტი ემანუელ გალსკი, შეამჩნიეს მონტენეგროს განხეთქილების მონაწილე ბოიან ბოიოვიჩი. სერგეი დუმენკო იძულებული იყო მონტენეგრო-ზღვისპირეთის მიტროპოლიაში გაეგზავნა წერილი, სადაც ბოდიშს იხდიდა და აცხადებდა, რომ ბოიოვიჩთან თანამსახურება მოხდა გულგრილობისა და უყურადღებობის გამო.