უკრაინის კონსულმა მხარი დაუჭირა პროტესტს სერბეთის ეკლესიის წინააღმდეგ
უკრაინის კონსულმა ჩერნოგორიაში მიხეილ შმატოვმა მხარი დაუჭირა პროტესტს ჩერნოგორიისა და პრიმორსკის მიტროპოლიტ იოანიკოსის სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ინტრონიზაციის წინააღმდეგ.
მისი აზრით, საქმე ეხება ნაციისა და სახელმწიფოს ჩამოყალიბებას. სიტუაცია ცეტინში, სადაც ნაციონალისტური მოძრაობებისა და განხეთქილებაში მყოფი „ჩერნოგორიის ეკლესიის“ წარმომადგენლები პროტესტს გამოთქვამდნენ ჩერნოგორიის დროშებითა და სიმბოლოებით, მას ახსენებდა 2014 წლის მაიდანს და ბრძოლას უკრაინაში „რუსულ მშვიდობასთან“.
„ეს, სხვათაშორის, მორიგი გაკვეთილია უკრაინისთვის. როგორც „რუსული მშვიდობა“ იყენებს რელიგიას, სპორტს და ნებისმიერ რამეს თავის მიზნებისთვის. ყველაფერი არის პოლიტიკა, როცა ეს ეხება ქვეყანა-აგრესორს. ბრძოლა საჭიროა თითოეულ ფრონტზე“, - დაწერა კონსულმა თავის ფეისბუქ-გვერდზე.
მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 5 სექტემბერს ჩეტინის სმე-ს მონასტერში შედგა მიტროპოლიტ იოანიკოსის ინტრონიზაცია. პროტესტისა და არეულობებოს გამო, რომელიც ორგანიზებული იყო ცეტინში პრეზიდენტ მილო ჯუკანოვიჩის მომხრეებისა და ნაციონალისტური ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიერ, სერბეთის პატრიარქმა და მიტროპოლიტმა იოანიკოსმა ცეტინის მონასტერში მხოლოდ ვერტმფრენისა და სპეცრაზმის მეშვეობით მოახერხეს შესვლა. პროტესტს სმე-ს მიტროპოლიტის ინტრონიზაციის წინააღმდეგ საჯაროდ დაუჭირეს მხარი მეუ-ს „იერარქებმა“ და „მღვდლებმა“.