ეკლესია პატივს მიაგებს კიევ-პეჩერსკის წმინდანებს, რომლებიც დავანებულია ახლო გამოქვაბულებში
კიევ-პეჩერსკის წმინდანების ხატი, რომლებიც ბრწყინავდნენ გამოქვაბულებში. ფოტო: Facebook архиепископа Ладыжинского Сергия.
11 ოქტომბერს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია იხსენებს და პატივს სცემს კიევის მღვიმეების მეუფე მამათა საბჭოს, რომლებიც განისვენებენ მახლობელ გამოქვაბულებში (წმ. ანტონი).
კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდა მიძინების გამოქვაბულებში დავანებულია სამოცდასამი მეუფე მამის წმინდა ნაწილები.
მათგან ყველაზე ცნობილი: ბერ-მონაზვნობის დამაარსებელი რუსეთში, ბერი ანტონი (მისი სიწმინდეები დაფარულია); წმინდა პროხორ ლობოდნიკი, რომელიც შიმშილობის დროს კიევს კვინოს ბალახისგან გამომცხვარი ტკბილი პურით კვებავდა; წმიდა მართალი ჯულიანა, ოლშანსკაიას პრინცესა; მეუფე ვარლაამი - პეჩერსკის მონასტრის პირველი წინამძღვარი; წმიდა მარკოზი, რომელმაც მოამზადა ადგილები მონასტრის გარდაცვლილი ძმებისთვის; მეუფე ნესტორ ჟამთააღმწერელი - ყველა მოსწავლის თანაშემწე და ავტორი ნამუშევრისა "გასული წლების ზღაპარი"; ღირსი მოწამე მოსე უგრინი, რომელსაც მიმართავენ უძღები ბუნების ცდუნებისას, წმინდა ალიპიუსი, ხატმწერების მფარველი წმინდანი, ასევე თორმეტი წმინდა ბერძენი მშენებელი, რომლებიც მუშაობდნენ ღვთისმშობლის მიძინების სახელობის დიდი ლავრის ეკლესიის შექმნაზე.
გარდა ჩამოთვლილი წმინდანებისა, პეჩერსკის წმინდანთა შორის ცნობილია ღვთის ოცდაათი წმინდანი, რომელთაგანაც შემორჩენილია მირონმდინარე სხეული. ეჭვგარეშეა, რომ კიევის მღვიმეების ღირსი მამების ყველა სახელი არ არის ცნობილი.
მონასტერში პატივს მიაგებენ ყველა წმინდა მამას, რომელიც გამოქვაბულებში თავისი ღვაწლით ბრწყინავდა.
სწორედ გამოქვაბულებში ინახება წმინდა მიძინების ლავრის უმნიშვნელოვანესი საგანძური - პეჩერსკის წმინდანების ნაწილები.
თავისი თითქმის ათასი წლის ისტორიის მანძილზე კიევ-პეჩერის ლავრამ მსოფლიოს დიდი ასკეტის ასობით სახელი ამცნო. მათგან 160-ზე მეტი განდიდდა წმინდანად.
თავისი სულიერი მნიშვნელობით კიევის ლავრა მხოლოდ იერუსალიმისა და ათონის მთის სალოცავებს შეედრება. უძველესი დროიდან იგი ითვლებოდა ღვთისმშობლისა და სლავური ათონის მესამე ბედად.
კიევის პეჩერსკის ლავრა არის მსოფლიო მართლმადიდებლობის ნამდვილი მარგალიტი და ჩვენი მიწის მთავარი სალოცავი. ათონისა და კიევის გარდა, არსად ევროპაში არ არის ისეთი ადგილი, სადაც ამდენი წმინდანები ცხოვრობენ ერთდროულად.
ასობით და ათასობით მომლოცველი მთელი უკრაინიდან და სხვა ქვეყნებიდან ყოველდღე მიედინება კიევ-პეჩერის წმინდანთა უხრწნელი სიწმინდეებისკენ და პატივცემული მამების ლოცვით, ბევრი ჩვენგანი ყოველდღიურად იღებს განკურნებისა და ზეციური დახმარების სასწაულებს.
ასე რომ, ათი საუკუნის განმავლობაში, კიევ-პეჩერის ღირსი მამები იყვნენ ჩვენი მიწის ზეციური მცველები, ჩვენი ხალხის მთავარი განმანათლებლები და მათი ბედის პატრონები.