უმე-ს დელეგაცია შეხვდა ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს
საეპისკოპოსოში შეხვედრის შემდეგ უმე-ს წარმომადგენლებმა და მისმა უწმინდესობა ანასტასიმ ქუჩაში სეირნობის დროს განაგრძეს საუბარი. ფოტო : facebook.com/MitropolitAntoniy
2021 წლის 6 სექტემბერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დელეგაცია შეხვდა ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს, ტირანისა და სრულიად ალბანეთის უნეტარეს არქიეპისკოპოს ანასტასს, იუწყება დელეგაციის ხელმძღვანელი, უმე-ს საქმეთა მმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი (პაკანიჩი) თავის Facebook გვერდზე.
ალბანეთის ეკლესიის წინამძღვართან შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს ტერნოპოლისა და კრემენეცკის მიტროპოლიტმა სერგიმ, საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების ხელმძღვანელის მოადგილემ, უმე-ს დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა, პოჩაევოს ლავრის წმინდა სულის სკიტის მკვიდრმა არქიმანდრიტმა გერმოგენმა (მელნიკი), სსუგ უმე-ს თანამშრომელმა, მღვდელმა ვასილი პრიცმა.
არქიეპისკოპოს ანასტასისთან ერთად უმე-ს დელეგაციას მიესალმა ელბასანის მიტროპოლიტი ანტონი, ამანტიის მიტროპოლიტი ნათანაილი და ვილიდის ეპისკოპოს ასტი.
შეხვედრის დასაწყისში მიტროპოლიტმა ანტონმა უნეტარეს ანასტასის მისი წიგნის "მისია ქრისტეს ნაკვალევზე" თარგმანი წარუდგინა, რომელიც ამ წელს კიევის სასულიერო აკადემიის ძალებით გაკეთდა.
შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს საეკლესიო ცხოვრების აქტუალური საკითხები. უკრაინის დელეგაციის წარმომადგენელთა სიტყვებით, ეს იყო ძმური საუბარი თბილ ატმოსფეროში.
ტირანაში უმე-ს დელეგაცია ეწვია ქრისტეს აღდგომის საკათედრო ტაძარს და ქრისტეს შობის ტაძარს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ალბანეთის ეკლესიის წინამძღვარმა განაცხადა, რომ მეუ-ს შექმნამ არ მოიტანა არც მშვიდობა და არც ერთიანობა.