ნობელის მშვიდობის პრემია მიენიჭა იაპონიის მოძრაობას ბირთვული იარაღის წინააღმდეგ
2024 წლის ნობელის პრემია მშვიდობის დარგში მიენიჭა იაპონურ მოძრაობას Nihon Hidankyo, რომელიც იყენებს ჰიროსიმასა და ნაგასაკის ატომური დაბომბვის მსხვერპლთა ისტორიებს, რათა მსოფლიოს უამბოს ბირთვული იარაღის საფრთხეების შესახებ. ამის შესახებ ეწერა X The Nobel Prize-ში.
„ჰიროსიმასა და ნაგასაკის ატომური დაბომბვის გადარჩენილთა ეს ძირეული მოძრაობა, ასევე ცნობილი როგორც ჰიბაკუშა, იღებს მშვიდობის პრიზს ბირთვული იარაღისგან თავისუფალი სამყაროს მიღწევისთვის და იმის დემონსტრირებისთვის, რომ ბირთვული იარაღი აღარასოდეს არ უნდა იქნას გამოყენებული - ნათქვამია შეტყობინებაში.
ნობელის კომიტეტის წარმომადგენელმა თქვა: „ისინი შთააგონებენ და აცნობენ ხალხს მთელ მსოფლიოში, ქმნიან საფუძველს კაცობრიობის მომავალი არსებობისთვის უსაფრთხოების პირობებში“.
წელს ნობელის მშვიდობის პრემიაზე 286 კანდიდატი იყო წარდგენილი, მათ შორისაა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის ოფისი, პაპი ფრანცისკე, გაეროს პალესტინის ლტოლვილთა სააგენტო (UNRWA), იუსტიციის საერთაშორისო სასამართლო და გაეროს გენერალური მდივანი ანტონიო გუტიერეში.