აშშ მოქალაქეებს რუმინეთში ეკლესიების მონახულებისგან თავის შეკავებას სთხოვს
შეერთებულმა შტატებმა მოუწოდა თავის მოქალაქეებს, 11-დან 13 ოქტომბრამდე მოერიდონ რუმინეთში რელიგიურ დაწესებულებებს. ამის შესახებ ბუქარესტში აშშ-ის საელჩო იტყობინება.
დეპარტამენტმა აღნიშნა, რომ მან მიიღო ინფორმაცია რუმინეთში სინაგოგების, ტაძრებისა და მეჩეთების პოტენციური საფრთხეების შესახებ მითითებულ თარიღებში.
საელჩომ დაჟინებით ურჩია „ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეებს გამოიჩინონ მეტი სიფრთხილე რელიგიურ ინსტიტუტებთან ამ პერიოდის განმავლობაში“.
ამავე დროს, რუმინეთის სადაზვერვო სამსახურმა (SRI) განაცხადა, რომ მას არ გააჩნია მონაცემები, რომლებიც გაამართლებს ტერორისტული საფრთხის დონის გაზრდას. თუმცა, აღნიშნეს, რომ გაამკაცრებენ ზომებს ქვეყანაში უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
ებრაული საზოგადოება ამ დღეებში აღნიშნავს იომ ჰაკიპურიმის დღესასწაულს, განკითხვის დღეს, როდესაც მორწმუნეები ყურადღებას ამახვილებენ მარხვაზე და მონანიებაზე. დღესასწაული ახლო აღმოსავლეთში გაუარესებული ვითარების ფონზე მიმდინარეობს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სამსახური დაჰპირდა ჰასიდიმებს უმანში როშ ჰაშანას დღესასწაულისთვის მომლოცველობისთვის ყველა პირობის უზრუნველყოფას.