მირიანელებს ესმით, რომ პასუხისმგებლები არიან ეკლესიაზე,- არქიეპ. ბოგოლეპი
ჩვენთან ფორმირდება საზოგადოება, რომელიც იღებს პასუხისმგებლობას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მომავალზე. ამაზე ალექსანდრიისა და სვეტლოვოდსკის  არქიეპისკოპოსმა ბოგოლეპმა თქვა ვიდეოში, რომელიც გამოქვეყნდა ალექსანდრიის უმე-ს ეპარქიის Youtube-არხზე.
მისი აზრით, ბოლო მოვლენებმა, რომელიც დაკავშირებულია კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ჩამოსვლასთან, "ნათლად აჩვენა უბრალო მორწმუნე ადამიანის პოზიცია და როლი თანამედროვე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის   ცხოვრებაში".
"დღეს, მადლობა ღმერთს, ფორმირდება ახალი ცნობიერება, ახალი მსოფლმხედველობა ჩვენი მორწმუნეების, რომლებსაც ესმით, რომ არამარტო ახლანდელი,  არამედ   ეკლესის  ცხოვრების მომავლის  პასუხისმგებელი ზუსტად ისინი არიან,- თქვა იერარქმა.- ეს, უსიტყვოდ, სამღვდელოების პრეროგატივაა, მაგრამ დღეს ერისკაცების დაუმსახურებლად დავიწყებული როლი  სულ უფრო აქტუალური და მოთხოვნადი ხდება".
მან გამოხატა თავისი მხარდაჭერა საზოგადოებრივი მოძრაობა "მირიანე"-ს მიმართ და აღნიშნა, რომ ადრე თუ გვიან აქტიური მორწმუნეების მოღვაწეობა თავის შედეგებს მოიტანს.
არქიეპისკოპოსი დარწმუნებულია, რომ უბრალო მორწმუნეები, რომლებიც არიან ეკლესიის სრულუფლებიანი და სრულფასოვანი წევრები, შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეთ ისაუბრონ ამა თუ იმ პრობლემის გადაწყვეტის თავისებურ გაგებასა და ხედვაზე, და ეს "არ არის ეკლესიაში სახალხო ხელისუფლება, არამედ საგნების ბუნებრივი მიმართულებაა,როდესაც არა რუხი მასა, არამედ პიროვნებები, რომლებიც საკუთარ თავს განსაზღვრავენ და იდენტიფიცირდებიან ეკლესიასთან, საუბრობენ თავის პოზიციაზე".
მეუფე ბოგოლეპმა მოუწოდა სასულიერო პირებსა და ერისკაცებს იყვნენ უფრო აქტიურები, და ეპარქიულ დონეზე შექმნან მრევლის ისეთი საზოგადოებრივი სტრუქტურები, რომელთა მეშვეობითაც ისინი შეძლებენ საზოგადოებას ესაუბრონ იმ პრობლემებზე, რომლებიც  არამარტო  საჭირბოროტო, არამედ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
"დარწმუნებული ვარ, რომ ასეთი დიალოგი ვიღაცას არ მოსწონს, მაგრამ ჩვენი დღევანდელი ამოცანაა- რაც შეიძლება უფრო მჭიდროდ, ეფექტურად  შევუწყოთ ხელი  ქრისტიანული ფასეულობების, ჩვენი რწმენის ფასეულობების დანერგვას ",- აღნიშნა ეპისკოპოსმა და გამოთქვა სურვილი, რომ უფალმა მოგვმადლოს "თითოეულ ჩვენგანს, ვიყოთ ნამდვილი, ერთგული, გულწრფელი მსახურები ჩვენი დედა-ეკლესიისა".
ასევე მჟკ წერდა, რომ პოლიტოლოგ დანიილ ბოგატირიოვის მისაზრებით, უმე-ს მორწმუნეების აქტიურობამ ჩაშალა ფანარიონის მეთაურის შესაძლო პროვოკაციები.