მინისტრთა კაბინეტმა დაამტკიცა რელიგიური თემების რმე-სთან კავშირების შემოწმების პროცედურა
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტმა დაამტკიცა საპროტოკოლო გადაწყვეტილება, რომელიც არეგულირებს რელიგიური ორგანიზაციების რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან (რმე) შესაძლო კავშირების შემოწმების პროცედურას. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა ალექსეი გონჩარენკომ განაცხადა.
გადაწყვეტილება ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა მიიღო. ეს დაკავშირებულია 23 სექტემბერს ძალაში შესული კანონის იმპლემენტაციასთან, რომელიც კრძალავს რუსეთთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობას.
ამ კანონის მიხედვით, მთავრობა ვალდებულია შეიმუშაოს კანონქვემდებარე აქტები, ხოლო 2025 წლის 23 ივნისიდან ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს ექნება უფლებამოსილება შეიტანოს სასამართლოში სარჩელი რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შეწყვეტის თაობაზე, თუ ისინი დაკავშირებულია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.