მიტროპოლიტი ლონგინი: 12 წლიან პატიმრობისთვის მამზადებენ, მონასტერს კი მეორე დარბევისთვის
20 ოქტომბერს ბანჩენის მონასტერში საღმრთო ლიტურგიის დროს მიტროპოლიტმა ლონგინმა, ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის წინამძღვარმა, ამაღლების ბანჩენსკის მონასტრის წინამძღვარმა გამოაცხადა, რომ მისთვის ამზადებენ მეორე ბრალდებას და 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
„ახლა ჩემს წინააღმდეგ კიდევ ერთ ბრალდებას ამზადებენ და ჩვენს მონასტერში დარბევას ამზადებენ, პირადად ჩემთვის ამზადებენ 12 წლიანი პატიმრობის მოსასჯელად“, - განუცხადა სამწყსოს მიტროპოლიტმა ლონგინმა.
"მაგრამ ეს ძალიან კარგია, რადგან წმინდანებიც კი იყვნენ ცოდვილები, ჩვენ კი უფრო მეტად", - თვლის ეპისკოპოსი.
„ჩემ დადანაშაულებას ცდილობენ, მაგრამ მე დავიცავი ჩემი შვილები, ობლები, რომლებსაც უსამართლოდ მოექცნენ. მე ავად ვარ და არ შემიძლია მათ პირადად დავეხმარო, ამიტომ ვთხოვე ხალხს შუამავლობა“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
„ვთხოვ უფალს, გონს მოეგოს ყველა, მოგვცეს ძალა, რომ ბოლომდე გავუძლოთ და ერთგული დავრჩეთ ჩვენი მართლმადიდებლური ეკლესიისა და უნეტარესობის“, - დაასრულა მიტროპოლიტმა ლონგინმა.
მჟკ წერდა, რომ მომდევნო სასამართლო სხდომის შემდეგ ეპისკოპოსმა ხაზი გაუსვა, რომ არასოდეს უღალატებს თავის რწმენას და ეკლესიას.