ჩერკასში, უმე-ის ტაძრის ხელში ჩაგდების მონაწილეს არ მოეწონა მასში მეუ-ს „მსახურება“
რადიკალმა დიმიტრი კუხარჩუკმა, ჩერკასში, უმე-ის წმინდა მიქაელის ტაძრის შტურმით აღების ერთ-ერთმა მონაწილემ, გააზიარა შთაბეჭდილებები მიტაცებულ ეკლესიაში მეუ-ს პირველი „მსახურების“ შესახებ. ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებულ პოსტში მან აღნიშნა, რომ ოფიციალურად გახდა მეუ-ს მრევლი, მაგრამ იმედგაცრუებული იყო ღვთისმსახურების ორგანიზებით და აკრიტიკებდა ტაძარში არსებულ ატმოსფეროს.
„დღეს დავესწარი წირვას წმინდა მიქაელის ტაძარში, რომელიც საბოლოოდ, სისხლიანი დაპირისპირების შემდეგ, ახლახანს შევიდა უკრაინის ეკლესიაში. ოფიციალურად დავრეგისტრირდი მრევლად“, - წერს კუხარჩუკი. თუმცა, მან არ მოიწონა „წირვის“ ატმოსფერო: „დეპრესიული ატმოსფერო, სავსე ტანჯვის ფილოსოფიით, რომელიც შერწყმულია უარყოფით ენერგიასთან, წლების განმავლობაში კვებავს საკათედრო ტაძრის კედლებს, არანაირად არ წაახალისებს და არ მოიზიდავს ახალგაზრდებს გახდნენ ამ კონფესიის წევრები.”
კუხარჩუკმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას სჭირდება „ეროვნული ეკლესია, მაგრამ არა რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის უკრაინული ასლი“. იგი თვლის, რომ მსახურებამ უნდა მოიტანოს სიხარული და შთაგონება და არ გამოიწვიოს სასოწარკვეთა. „ჩვენ გვჭირდება ადგილი, სადაც ღმერთთან კომუნიკაცია სიხარულს მოიტანს და არა არჩევანის გაკეთებას საკუთარი თავის დახვრეტის და ჩამოხრჩობის სურვილს შორის“, დასძინა მან.
გარდა ამისა, კუხარჩუკმა ისაუბრა ღვთისმსახურების ორგანიზებაში ცვლილებების აუცილებლობაზე: ”სკამები, ლამაზი მუსიკა, თანამედროვე მნიშვნელობით სავსე ქადაგებები და აბსოლუტურად გაუგონარი გალობის ნაცვლად კითხვებზე პასუხები პირველი ნაბიჯებია, რაც უნდა გადაიდგას.”
მან ასევე აღნიშნა საეკლესიო მსახურების როგორც შინაარსის, ასევე ფორმის მნიშვნელობა: „რა თქმა უნდა, თქვენ იტყვით, რომ მთავარი ფორმა კი არა, შინაარსია და ეს ასეა. მაგრამ ეს არის ფორმა, რომელიც მოქმედებს როგორც მარკეტინგული ელემენტი, რომლის გარეშეც უკრაინელები უბრალოდ არ ეძებენ სულიერებას და არ მიდიან ღმერთთან’’.
როგორც მჟკ იტყობინება, კუხარჩუკი ადრე ჩიოდა, რომ ჩერკასის საკათედრო ტაძარი აიღეს ქალაქის მაცხოვრებლების დახმარების გარეშე.