რა საიდუმლოებები გაარკვია მჟკ-ის შესახებ უუს-მ თავისი აგენტის მეშვეობით?
ოვჩარენკო და სტუპნიცკი კვლავ ლუკიანოვსკის წინასწარი დაკავების იზოლატორში იმყოფებიან. სექტემბერში სასამართლომ, უუს-ს მოთხოვნით, შეუზღუდა ყველა ეჭვმიტანილს საქმის მასალების გაცნობის ვადა - ვადა ამოიწურა 16 ოქტომბერს. მათ არასოდეს მიუწოდებიათ რაიმე მასალა. პატიმრობის თითქმის რვა თვის განმავლობაში არც ერთი დაკითხვა არ ჩატარებულა. მაგრამ პროცესის გაჩერება შეუძლებელია - საქმე არსებითად განსახილველად უკვე სასამართლოშია გადაგზავნილი.
დღეს ჩვენ გვინდა გამოვავლინოთ დევნის სისტემის ერთი მნიშვნელოვანი ელემენტი, რამაც შესაძლებელი გახადა ჟურნალისტების მტკიცებულებების გარეშე დაჭერა და დროებითი დაკავების იზოლატორის გისოსებს მიღმა ჩასმა, რომელთა საქმიანობა ხელს უშლიდა უმე-თან მალულად და დაუსჯელად გამკლავებაში. ეს ელემენტი არის ადამიანი, რომელიც თითქოს ერთ-ერთი ჩვენგანი იყო. მაგრამ სინამდვილეში ის იყო მორჩილი ინსტრუმენტი მათ ხელში, ვინც გადაწყვიტა ეკლესიისთვის ხმის უფლების ჩამორთმევა.
მოგზავნილი კაზაკი
მაშ ასე, თქვენ უკვე მიხვდით, რომ ამხილეს ჩვენი "კრიმინალური ორგანიზაცია" ძველებური გზით, კგბ-ს საუკეთესო ტრადიციებით, საიდანაც უუს იღებს სათავეს: მათ გუნდში პროვოკატორი გაგზავნეს.
ახალგაზრდა აქტიური ჟურნალისტი, "მორწმუნე", თითქოს უმე-ის მრევლი, ივან როსადა. ის გამოეხმაურა ჩვენს პუბლიკაციას მჟკ-ში ვაკანსიების შესახებ, რომელიც ღიად გამოვაქვეყნეთ ჩვენს Telegram-არხზე. საკმარისად მომზადებული, ცოცხალი, ყოველთვის ყველაფრისთვის მზად, ზედმეტად შემაწუხებელი კითხვებით, რომლებიც არ იყო დაკავშირებული მის ამოცანებთან და გამუდმებით ევედრებოდა ყველასგან ფულის სესხებას. დიახ, დიახ, ალბათ ჩვენს გუნდში ან ჩვენს კოლეგებს შორის არ იყო ადამიანი, რომელსაც ივანე არ მიმართავდა ფულის სესხების თხოვნით.
მაგრამ ჩვენ არ ვართ სახელმწიფო უშიშროების სამინისტრო ან MI6, რომ გამოვიკვლიოთ სამუშაოს ყველა განმცხადებელი. მით უმეტეს  რატომ უნდა არსებობდეს დაჭერის შიში: მჟკ არაფერ უკანონო საქმეში არ იყო ჩართული და მთელი თავისი არსებობის მანძილზე არ მიუღია არც ერთი გამაფრთხილებელი წერილი „ავტორიტეტებისაგან“ უკანონო ქმედებების შესახებ.
12 მარტს, ჩვენი კოლეგების დაკავების დღეს, როსადამ დატოვა ყველა სარედაქციო ჩატი. და მალე მისი სამუშაო მიმოწერის სკრინშოტები მჟკ-ს თანამშრომლებს შორის გახდა იმის საფუძველი, რასაც უუს უწოდებს "მტკიცებულებების ბაზას", საიტის ტექსტების საეჭვო გამოკვლევასთან ერთად, რომელიც ჩვენ უკვე გავაანალიზეთ.
უუს-ს არც კი შეუწუხებია თავი როგორმე შეენიღბა მისი გაჟონვის წყარო. ბრალდებას თან ერთვის მჟკ-ს სარედაქციო მიმოწერის სკრინშოტები, სადაც ჩანს, თუ ვისი Telegram-ის ანგარიშიდან არის გაკეთებული ეს სქრინშოტები.
მაგრამ რა სახის მონაცემები იყო ეს? რა დაამტკიცა როსადას საიდუმლო მუშაობამ?
მჟკ-ს საშინელი საიდუმლოებები და ძლიერი მტკიცებულებები
როსადას რომელმა აღმოჩენებმა მისცა უუს-ს საშუალება დაეწერა ახალი ამბები, რომ მათ აღმოაჩინეს და გაანადგურეს "FSB-ს ერთ-ერთი უდიდესი სადაზვერვო ქსელი" უკრაინაში? ჩვენ მოგვიწევს იმედი გავუცრუოთ მათ, ვინც ეს მედია სათაურების დაიჯერეს.
მაშ ასე, აქ არის ყველა სენსაციური ფაქტი, რომელიც მათმა აგენტმა უუს-ში ვერცხლის ლანგარზე მიიტანა. აღმოჩნდა:
რეალურად სულ ეს არის. შემდეგ იწყება უუს-ს ფანტაზიებისა და სპეკულაციების უსაზღვრო სფერო აგრესორის დასახმარებლად ჩვენი დანაშაულებრივი შეთქმულების შესახებ, რომლის ქვეშაც „ღირებულმა მოწმემ“ მორჩილად მოაწერა ხელი.
რა თქმა უნდა, ამ ფანტაზიების დამადასტურებელი არაფერია. ეს არის დაუსაბუთებელი განცხადებები და განმარტებები, რომლებიც ადანაშაულებენ ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების ლეგიტიმურ საქმიანობას. ამრიგად, შეუძლებელია იმის მტკიცება, რომ მჟკ-ს აღწერილი კოლექტივი არის „კრიმინალური ორგანიზაცია“, სადაც თითოეულმა წევრმა გასცა ინფორმირებული თანხმობა დანაშაულის ჩადენაზე. ასევე ის, რომ ჩვენი ჟურნალისტების ქმედება არის დანაშაული და თუნდაც სრული ღალატი.
როგორ შეიძლება დამტკიცდეს კრიმინალური ორგანიზაციის არსებობა? მიმოწერის სკრინშოტების ჩვენებით, მოლაპარაკებების ჩანაწერებით: როგორ არწმუნებს ერთი დამნაშავე მეორეს ერთად ბოროტების ჩადენაში და სამშობლოს ღალატში.
როგორ შეიძლება დამტკიცდეს ღალატი და აგრესორის მიერ შეკვეთილი საქმე? ისევ - მიმოწერით, მოლაპარაკებებით უცხო სახელმწიფოს ოფიციალურ წარმომადგენლებთან. როგორ აიყვანეს, როგორ დაადგინეს ამოცანები, როგორ მიიღეს მოხსენებები მათი შესრულების შესახებ, როგორ გადაიტანეს ოცდაათი ვერცხლი მტრის ანგარიშებიდან ამისათვის. სხვათა შორის, უუს-ს ხელმძღვანელმა ვასილი მალიუკმა წიგნიც კი დაწერა ამის შესახებ. ასეთი ფაქტები, მისი თქმით, ერთადერთი შესაძლო მტკიცებულებაა. მაგრამ როსადამ და უუს-ს გამოძიებამ მსგავსი არაფერი მოგვაწოდა. უბრალოდ იმიტომ, რომ არ არსებობს.
და რადგან ასეთი ფაქტები არ არსებობს, მაშინ უკრაინელ მოსამართლეებს, რომლებიც საქმეს განიხილავენ, საკმარისი მტკიცებულებები აქვთ განსხვავებული სახის - SBU ოფიცრების მზერა, რომლებიც ყოველ სასამართლო სხდომაზე წარმოდგენილი არიან როგორც "თავისუფალი მსმენელები". მზერა, რომლის მიღმაც შეიძლება წაიკითხო უმაღლესი ხელისუფლების ბრძანება.
თქვენ შეგიძლიათ შექმნათ ქაოსი, მაგრამ არ შეგიძლიათ ამაზე საუბარი
რა არის ბრალდების საფუძველი და მთელი ეს სამარცხვინო სასამართლო პროცესი? რა აქვთ მათ გარდა მტკიცებულებებისა როზადასგან და ხელისუფლების უმაღლესი ეშელონების ბრძანებისა? არის ჩვენი მასალების ე.წ. მჟკ-ს საქმეში მთავარი მტკიცებულებაა რედაქციის სამ ათეულზე მეტი ახალი ამბები, რომელთა ტექსტებში ფსიქოლინგვისტი ექსპერტები ედუარდ ლიტვინენკო და სვეტლანა დოლინკოვსკაია ღალატს ხედავენ. რა ლოგიკა და მეთოდოლოგია გვაძლევს საშუალებას დავინახოთ ჩვენი ტექსტების მიღმა (სხვათა შორის, ჯერ კიდევ ვებგვერდზე) მტრისთვის მუშაობის ფაქტი, ეს მხოლოდ თვით ექსპერტებმა და პროკურატურის ჯგუფმა იციან.
მოვიყვანოთ მაგალითები. აი, სიახლე: „აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი და ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ეწვივნენ უბკე-ის ტაძარს ლონდონში“. როგორც მჟკ-ის ყველა სიახლე, ის მხოლოდ აფიქსირებს გარკვეული მოვლენის ფაქტს, მონაწილეთა ციტატებს - და არავითარი რეფლექსია. არანაირი შეფასება, არანაირი განსჯა. მაგრამ ექსპერტებმა აღიარეს, რომ ეს ინფორმაცია არა მხოლოდ ამცირებს მეუ-ს სასულიერო პირებისა და მრევლის პატივსა და ღირსებას, არამედ ეხმარება რუსეთის ფედერაციას უკრაინის წინააღმდეგ დივერსიულ მოქმედებებში საინფორმაციო და რელიგიურ სფეროებში.
მეტი სიახლე: „ტერნოპოლის OVA-ს ხელმძღვანელი: მოგვეცით ლავრა, ჩვენ ვიპოვით გზას უმე-ის განდევნისთვის“. სიახლის არსი უკრაინის პრეზიდენტის მიერ დანიშნული ოფიციალური პირის განცხადებაა. ექსპერტების დასკვნები ანალოგიურია. იგივეა სხვადასხვა დეპუტატების განცხადებები საპრეზიდენტო პარტიიდან ,,ხალხის მსახური’’.
ადამიანები, ვინც ეს განცხადებები გააკეთეს, არ თანამშრომლობდნენ რუსეთის ფედერაციასთან. ამიტომ ისინი მშვიდად აგრძელებენ სკამების დაკავებას და ფსიქიკური იერიშებით საინფორმაციო სივრცეს არყევენ. ჟურნალისტები, რომლებმაც ეს საჯარო განცხადებები სხვა მედია საშუალებებით გამოაქვეყნეს, ციხეში აღმოჩნდნენ. სხვათა შორის, იმ საიტების ჟურნალისტები, საიდანაც მჟკ-მ ეს ინფორმაცია ფაქტიურად გადაბეჭდა (ყველა ლინკით) კვლავ თავისუფლებაში არიან. მაგრამ ორიგინალური ტექსტები მაინც დევს მათ ვებსაიტებზე და რატომღაც ეს არ აწუხებს უუს-ს.
კიდევ უფრო საინტერესოა ტაძრების მიტაცების ამბავი. მეუ-ს ზოგიერთი განსაკუთრებულად „მორწმუნე“ ადამიანი, ჩვეულებრივ, ბალკლავებში, ეკლესიების კარებს ჭრიან, სცემენ მღვდლებს, ასისხლიანებენ და ცრემლსადენ გაზს ასხურებენ მორწმუნეებს. მაგრამ ამაში დანაშაულის ნიშნებს ვერ ხედავს სახელმწიფო. ჟურნალისტს, რომელიც ამის შესახებ წერს, აქვს მკაფიო მიზანი - შექმნას „სურათი რუსეთის ფედერაციისთვის“ და, შედეგად, სახელმწიფოს უღალატოს.
ტყუილის აგურისგან აშენებული სახლი და მისი მუშები
იმისდა მიუხედავად, რომ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური ადანაშაულებს ჟურნალისტებს "არაპატრიოტულ პოზიციაში", რატომღაც კატეგორიულად უარს ამბობს საქმეში ჩართვაზე და განიხილავს სტატიებს, რომლებიც აკრიტიკებენ რუსეთის ფედერაციას და მის აგრესიულ ომს, სტატიებში აკრიტიკებენ პატრიარქ კირილს, აკრიტიკებენ რუსეთის სასულიერო პირებს. მართლმადიდებელი ეკლესია, რომელმაც მხარი დაუჭირა აგრესიას. და ეს სტატიები დაიწერა და გამოქვეყნდა მჟკ-ს საიტზე იმავე ჟურნალისტების მიერ, რომლებსაც ღალატში ადანაშაულებდნენ. ალოგიკურია? რაც არ უნდა საზარლად ჟღერდეს სასამართლოში მსგავსი ფაქტი, პროკურორებს ვალერია ვასეჩკოს და ივან ძიუბას ერთი და იგივე პასუხი აქვთ: „ყველა მტკიცებულება შეიძლება შეფასდეს მხოლოდ მთლიანობაში!“ რა შერჩევითი კომპლექტაცია, არა?
მაგრამ სახლი შეიძლება აშენდეს მხოლოდ მყარი, ძლიერი აგურისგან. ნეხვისგან აშენებული არაფერს გამოიღებს, გარდა სასუქის გროვისა. მაგრამ უუს-ის მიერ დაწერილი ნეხვისგან, ჩვენ გვაქვს სრულიად სიცოცხლისუნარიანი პოლიტიკურად შეკვეთილი საქმე. ცხოვრებიდან წაშლის, ციხეში გახრწნის პერსპექტივით, რამდენიმე ადამიანი, ჟურნალისტი, რომლებსაც არანაირი დანაშაული არ ჩაუდენიათ. ეს ყველაფერი მოსამართლეთა შორის ოდნავი დისონანსი მაინც არ იწვევს, გარეგნულად მაინც.
და აგენტმა როზადამ, რომელიც თავს მართლმადიდებელ მორწმუნედ და მართლმადიდებელ ჟურნალისტად წარმოაჩენდა, თავისი წვლილი შეიტანა ტყუილისა და ფალსიფიკაციის ამ შენობის აგებაში, ამ კედლის აშენებაში ახალი გულაგისთვის, რომელსაც ეწოდა მეუ. ეპისკოპოსებთან და მართლმადიდებელ საზოგადო მოღვაწეებთან ნდობაში შემოსვლით.
ალბათ ოდესმე ივანი შეეცდება ახსნას, რატომ გააკეთა ეს და, რა თქმა უნდა, თავს იმართლებს გამოუვალი სიტუაციით, უუს-ს შანტაჟით. დარწმუნებული ვართ, რომ მას არჩევანი ჰქონდა. როგორც ჰქონდათ არჩევანი ჩვენს ჟურნალისტებს - გადაეხვიათ სიმართლის გზისთვის, შეეჩერებინათ საშიში და არაპოპულარული საქმე, დაეცვათ სიმართლე, დაეცვათ უმე.
თითოეულმა ჩვენგანმა გააკეთა თავის არჩევანი. ჩვენი რამდენიმე კოლეგა ციხეშია მათი არჩევანის გამო. და იცოდეს ივან როსადამ, რომ ქრისტიანულად ვპატიობთ მას. ჩვენ გვინდა გვჯეროდეს, რომ ერთ დღეს ის მოინანიებს, თუ ეს უკვე არ გააკეთა.
და ამ სტატიით ჩვენ გვინდა მივაღწიოთ მხოლოდ ერთ რამეს - დავრწმუნდეთ, რომ ის აღარავის მიაყენებს ზიანს. რათა მართლმადიდებელმა საზოგადოებამ იცოდეს ვისთან აქვს საქმე.  "როსადას აგენტმა" შეწყვიტოს სასარგებლო იყოს უუს-ს მატყუარებისა და მდევნელებისთვის.