მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის ამერიკული ფილიალი აქვეყნებს ანალიტიკურ სტატიას გლობალისტების კოორდინირებული მუშაობის შესახებ აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის ჯ.დ. ვენსის წინააღმდეგ.
9 მარტს მომიტინგეთა ჯგუფი ვენსს და მის მცირეწლოვან ქალიშვილს მათი სახლის წინ ჩაუსაფრდა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. რამდენიმე დღის შემდეგ, კენედის ცენტრის აუდიტორია ვიცე-პრეზიდენტს და მის მეუღლეს სტვენით და ყვირილით შეხვდა.
ამავდროულად, მემარცხენე აქტივისტებმა ვენსის უხერხული ფოტოები გადააქციეს ვირუსული მემების ნაკადად სოციალურ ქსელ X-ზე. ჟურნალისტებმა ეს ტალღა აიტაცეს და ამ თემით შეპყრობილი უცნაური სტატიების სერია წამოიწყეს. თავად ვენსმა მოვლენები იუმორით აღიქვა და რამდენიმე მემიც კი გაუზიარა, რომელიც მოეწონა.
კამპანიის დროს ვენსს ეძახდნენ ზედმეტად ახალგაზრდას, ზედმეტად ექსტრემალურს, ქალების და კატების მოწინააღმდეგესაც კი.
ვიცე-პრეზიდენტი ვენსი და მოძრაობა, რომელსაც ის წარმოადგენს, იმედს აძლევს ამერიკელებს, რომელთაც სურთ დაინახონ ქვეყანა დაბრუნდნენ ქრისტიანულ საფუძვლებზე და რაციონალურ მთავრობას, რომელიც მხარს უჭერს ტრადიციულ ოჯახურ ღირებულებებს.
ამ მიზეზით, ის გახდა ნომერ პირველი სახალხო მტერი გლობალისტური ელიტის თვალში.
ტრადიციული ღირებულებები და პოსტ-ლიბერალური უფლება
ვენსის კათოლიციზმმა 2019 წელს დიდი გავლენა მოახდინა მის პოლიტიკურ შეხედულებებზე, რომლებიც ახლა ემთხვევა კათოლიკურ სწავლებებს სოციალური სამართლიანობის, ცხოვრების სიწმინდისა და საზოგადოების კავშირების მნიშვნელობაზე.
ეს ჩანს მის 2020 წლის ესეში , "როგორ შევუერთდი წინააღმდეგობას". აი ამონარიდი:
„დიდი მონდომებით ვეძებდი მსოფლმხედველობას, რომელსაც შეეძლო აეხსნა ჩვენი მანკიერებები, როგორც ფენომენი, რომელიც არის როგორც სოციალური, ასევე პიროვნული, სტრუქტურული და მორალური; მსოფლმხედველობა, რომელიც აღიარებს, რომ ჩვენ ვართ ჩვენი გარემოს პროდუქტები და რომ ჩვენ გვაქვს პასუხისმგებლობა შევცვალოთ ეს გარემო, მაგრამ ჩვენ ვრჩებით მორალურ არსებებად პირადი პასუხისმგებლობით. ”
ვენსის ერთგულება ტრადიციული ქრისტიანული მსოფლმხედველობისადმი საფუძვლად უდევს მის პოლიტიკას, რაც მას მართლმადიდებელ ქრისტიანთა ბუნებრივ მოკავშირედ აქცევს - და, შესაბამისად, გლობალისტების ბუნებრივ მოწინააღმდეგეს. ბევრი მართლმადიდებელი მორწმუნეს მსგავსად, ვენსი გამოწვევას უწევს სისტემას, რომელიც სარგებელზე წინ აყენებს ადამიანებს, ხოლო მორალურ ნგრევასა და გარყვნილებაზე წინ სოციალურ ერთიანობასა და ჯანსაღ ოჯახებს.
იმის ნაცვლად, რომ თავი რონალდ რეიგანის გამეორებად მიიჩნიოს, ვენსი უერთდება განვითარებად პოსტ-ლიბერალურ მემარჯვენეებს.
პოსტლიბერალური მემარჯვენეები თავის არსში ქრისტიანული მოძრაობაა. ამერიკული კონსერვატიზმის უფრო ძირითადი ფორმებისგან განსხვავებით, მოძრაობა პრიორიტეტულად ანიჭებს კულტურას და რწმენის როლს, ნაკლებად იღბლიანებზე ზრუნვის აუცილებლობას და ეროვნულ ინტერესებს ტრანსნაციონალური კორპორაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების ინტერესებზე მაღლა აყენებს.
ამის ცოდნით, გასაკვირი არ არის, რომ ვიცე-პრეზიდენტი ვენსი გახდა მთავარი სამიზნე მრავალეროვნული კორპორაციებისა და აქტივისტური ჯგუფებისთვის, რომლებიც სარგებლობენ ატომიზებული საზოგადოებისგან.
გლობალისტური დღის წესრიგი და ომი ოჯახის წინააღმდეგ
გლობალისტური ელიტები - დიდი ფინანსური ფირმები, ტექნიკური გიგანტები და ორგანიზაციები, როგორიცაა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (WEF) - ხელს უწყობენ სამყაროს, სადაც ტრადიციული სოციალური სტრუქტურები იშლება. ამ დღის წესრიგის მთავარი ელემენტია ოჯახის დანგრევა.
ჯორჯ სოროსი და კლაუს შვაბი
ძლიერი ოჯახური კავშირების გარეშე საზოგადოება ბევრად უფრო ადვილად კონტროლირებადია - დაშლილი ხალხი კმაყოფილებას ეძებს გაუთავებელ მოხმარებაში და ციფრულ გართობაში. ლგბტ იდეოლოგიის აგრესიული პროპაგანდა, კორპორაციების მიერ საბინაო ბაზრის მონოპოლიზაცია და პერსონალური სივრცის საზღვრების დაბინდვა არის ეს ყველაფერი ინსტრუმენტებია, რომლებიც ადამიანებს სისტემაზე მეტად დამოკიდებულს ხდის. WEF არ მალავს საზოგადოების ატომიზაციისა და ადამიანის ღირსების შელახვის სურვილს.
ავიღოთ, მაგალითად, მათი საშინელი სათაურით 2016 წლის სტატია , „კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება 2030 წელს: მე არაფრის მფლობელი ვარ, არ მაქვს კონფიდენციალურობა და ცხოვრება არასოდეს ყოფილა უკეთესი“.
მიუხედავად იმისა, რომ WEF ამბობს, რომ ის არ აიძულებს მსგავს ცვლილებებს და რომ ეს არის მხოლოდ პროგნოზები, რომლებიც ეფუძნება ბაზრის ტენდენციებს, ეს აშკარად არ შეესაბამება სიმართლეს.
2010-იანი წლების ბოლოდან BlackRock-მა და StateStreet-მა შექმნეს ასობით შვილობილი კომპანია ბაზარზე რაც შეიძლება მეტი სახლის შესაძენად. ამ სახლების გაქირავებით ისინი ხელს უშლიან ამერიკელებს სახლების შეძენაში. მთავარ ბაზრებზე სახლების ოცდაათ პროცენტამდე ახლა კორპორაციების საკუთრებაა.
ანალოგიურად, მიუხედავად იმისა, რომ აცხადებენ, თითქოს ისინი არ გვიბიძგებენ კონფიდენციალურობის მოკლებული საზოგადოებისკენ, ტექნიკური კომპანიები ავითარებენ აპებს, რომლებიც მაქსიმალურად არღვევს კონფიდენციალურობას. ამ შეჭრათა უმეტესობა საგულდაგულოდ არის შენიღბული მომხმარებლის შეთანხმებებში, რომლებიც შეგნებულად შექმნილია იმისათვის, რომ არავის გაუჩნდეს მათი წაკითხვის სურვილი. მაგრამ ამ დოკუმენტების სრულყოფილად შესწავლას მთელი დღე დასჭირდება უწყვეტი კითხვისთვის - თუ ვინმეს გადაწყვეტს ასეთი გმირობის ჩადენას.
ამრიგად, გლობალისტები წარმოადგენენ ამ ცვლილებებს, როგორც ბაზრის ტენდენციებს, ისინი აქტიურად მანიპულირებენ საზოგადოებაში, რათა რეალობად აქციონ.
მაგრამ ამ დღის წესრიგს დიდი დაბრკოლებები აქვს საზღვარგარეთ, უფრო რელიგიურ ქვეყნებში. ამიტომაც უტევენ გლობალისტები ეკლესიებს. მხოლოდ ეკლესიის დაშლით შეუძლიათ ხალხის „გაღვიძების“ დღის წესრიგში მოქცევა.
ამას ვხედავთ აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტისა და USAID-ის უშუალო ჩართულობაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (უმე) დევნაში.
ვიცე პრეზიდენტი ვენსის ოპოზიცია გლობალისტური პოლიტიკის მიმართ
ვენსი ღიად აკრიტიკებს ტენდენციებს, რომლებიც ძირს უთხრის ოჯახურ ცხოვრებას და ანგრევს საზოგადოებას - სწორედ ის, რაც ფულს შოულობს ტრანსნაციონალური კონგლომერატებისთვის და არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის.
ვენსი გაიზარდა ოჰაიოს შტატში, სადაც წარმოების დახურვამ და საზღვარგარეთ გადატანამ ხალხი გააღატაკა. მან უშუალოდ განიცადა, თუ როგორ ანადგურებდა გლობალიზმი რიგითი ამერიკელების ცხოვრებას.
ის მხარს უჭერს წარმოების და სხვა ინდუსტრიების დაბრუნებას თემების აღორძინებისა და ეკონომიკური მობილობის აღდგენის მიზნით. ეს და მსგავსი პოლიტიკა მხარს უჭერს ახალგაზრდა ამერიკულ ოჯახებს შექმნას და უადვილებს ყოფას, რასაც ახლა უმეტესობა შეუძლებლად თვლის.
როგორც სენატორმა, ვენსმა დაგმო უმე-ის დევნა და უკრაინის პარლამენტის მიერ ეკლესიების აკრძალვის განხილვა (მოგვიანებით მიღებული).
მიუნხენში მან გააკრიტიკა აშშ-ს დაფინანსება ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც ძირს უთხრის უცხო მთავრობებს, რელიგიურ ერთობასა და გულმოდგინებას და ციფრულ ცენზურას. იყო ერთი სახასიათო ფრაზა:
„წლებია გვეუბნებიან, რომ ყველაფერი, რასაც ვაფინანსებთ და მხარს ვუჭერთ, ჩვენი საერთო დემოკრატიული ღირებულებების სახელით ხდება. ყველაფერი ჩვენი უკრაინის პოლიტიკიდან ციფრულ ცენზურამდე წარმოდგენილია, როგორც დემოკრატიის დაცვა, მაგრამ როდესაც ვხედავთ, რომ ევროპული სასამართლოები აუქმებენ არჩევნებს და მაღალჩინოსნებს ემუქრებიან სხვების გაუქმებით, უნდა ვიკითხოთ, ვიცავთ თუ არა საკმარისად მაღალ სტანდარტებს... ჩვენ მეტი უნდა გავაკეთოთ, ვიდრე ვისაუბროთ დემოკრატიულ ღირებულებებზე. ჩვენ ამით უნდა ვიცხოვროთ“.
გამოსვლამ შოკისმომგვრელი ტალღა გამოიწვია ევროპაში, რადგან ვენსმა დაარტყა ევროპული პოლიტიკის ცენტრში - პოლიტიკა, რომელიც ჩამოყალიბდა, დაფინანსებული და მართული იყო წინა ამერიკული რეჟიმების მიერ.
ვენსი გამოდის მიუნხენში კონფერენციაზე C-SPAN უსაფრთხოების თემაზე
ახალი ეპოქის გარიჟრაჟი?
აქამდე გლობალისტებს სჯეროდათ, რომ მათ უბრალოდ შეეძლოთ შეეგუონ ტრამპის პრეზიდენტობას, როგორც დროებით ფენომენს. მაგრამ ვენსის პოლიტიკურ ასპარეზზე მოსვლა მათთვის უსიამოვნო სიურპრიზი იყო - ისინი სრულიად მოუმზადებლები იყვნენ თორმეტწლიანი უწყვეტი „ამერიკა პირველი“ პოლიტიკის პერსპექტივისთვის.
ტრამპისა და ვენსის გამარჯვებამ შთააგონა ისინი, ვინც ჯერ კიდევ ბედავს ძველ ევროპას ოცნებას. სახელმწიფო დეპარტამენტისა და USAID-ის გლობალისტური დღის წესრიგის მხარდაჭერის გარეშე, ევროკავშირს გაუჭირდება ტრადიციული ქრისტიანი კანდიდატებისა და პარტიების ჩახშობა.
ვენსი ითვალისწინებს გრძელვადიან რესტრუქტურიზაციას: დაბრუნებას ტრადიციულ ღირებულებებთან და საზოგადოებაში ქრისტიანობის როლის ხელახლა დადასტურებას, ასევე გლობალისტური მსოფლიო წესრიგის დასასრულს.
გლობალისტების თვალში ვენსი მათ გეგმებს უფრო დიდ საფრთხეს უქმნის, ვიდრე თავად ტრამპი. შედეგად, მოსალოდნელია, რომ მათ 2028 წლამდე ყოვლისმომცველი ომი წამოიწყონ მის წინააღმდეგ.