როგორი იქნება პატრიარქი იოანეს მმართველობა? ფოტო: СПЖ როგორი იქნება პატრიარქი იოანეს მმართველობა? ფოტო: СПЖ
2025 წლის 16 მარტს, დიდმარხვის მეორე კვირას, ტირანაში, ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდალურ ცენტრში ახალი არქიეპისკოპოსის არჩევნები გაიმართა.
კენჭისყრის შედეგად ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი გახდა კორჩის ყოფილი მიტროპოლიტი იოანე (პელჯუში). ჩვენმა საიტმა საკმაოდ დიდი ყურადღება დაუთმო ამ მოვლენას. ასეთი ყურადღების მიზეზი ის არის, რომ ჩვენ, უკრაინის მართლმადიდებლებს, გვაწუხებს, რა პოზიციას დაიკავებს ალბანეთის ეკლესიის მეთაური ე.წ. მეუ-ს საკითხთან დაკავშირებით. ამიტომ, შევეცადოთ თვალი გადავავლოთ კორჩინის მიტროპოლიტ იოანეს პიროვნებას და გავიგოთ, რა გზას აირჩევს ის ალბანეთის ეკლესიისთვის უახლოეს მომავალში.
არჩევნების ისტორიული კონტექსტი
სანამ ვეცდებით ვუპასუხოთ კითხვას, თუ რა გზას აირჩევს ეპისკოპოსი იოანე, გავიხსენოთ ის ისტორიული კონტექსტი, რომელშიც მას მოუწევს მსახურების შესრულება. ორიოდე სიტყვაც ვთქვათ გარდაცვლილი არქიეპისკოპოსი ანასტასიოსის მნიშვნელობაზე - როგორც ეკლესიისთვის, ისე ზოგადად ალბანელი ხალხისთვის.
ალბანეთი უპირატესად ისლამური ქვეყანაა. თუმცა, ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის დაკრძალვის დროს, ამ ქვეყნის პარლამენტმა, გარდაცვლილის პიროვნების პატივისცემის გამო, გადადო სხდომები და დაკრძალვის ცერემონიას ესწრებოდნენ სახელმწიფოს უმაღლესი ხელმძღვანელობის წარმომადგენლები. შეგახსენებთ, რომ მთავარეპისკოპოსი ანასტასი წარმოშობით ეროვნებით ბერძენია. თუმცა, ალბანურ პრესაში შეიძლება მოიძებნოს სიტყვები, რომ „მან საბერძნეთი ალბანეთში კი არ მიიყვანა, არამედ ალბანეთი საბერძნეთში მიიყვანა“. რას ნიშნავს ეს?
ფაქტია, რომ საუკუნეების მანძილზე გვერდიგვერდ მცხოვრები ალბანელები და ბერძნები ზოგიერთ ისტორიულ მოვლენას განსხვავებულად განმარტავენ, რის გამოც მათ შორის გარკვეული უთანხმოება და დაძაბულობაა. უნდა აღინიშნოს, რომ ბერძნებისთვის მართლმადიდებლობა ყოველთვის იყო მათი ეროვნული იდენტობის უმნიშვნელოვანესი ნაწილი. თქვენ არ ხართ ბერძენი, თუ არ ხართ მართლმადიდებლები - ასეთი განცხადებები ხშირად გვხვდება საბერძნეთში. თავის მხრივ, ალბანელებისთვის რელიგია, თუმცა ის მნიშვნელოვან როლს თამაშობდა, გარკვეულწილად განსხვავებულად აღიქმებოდა. ქვეყანაში ხომ მუსლიმებიც და ქრისტიანებიც ერთად ცხოვრობენ. და, რაც მთავარია, ალბანეთის მართლმადიდებლური საზოგადოება თითქმის ყოველთვის ცდილობდა ჩამოეყალიბებინა საკუთარი საეკლესიო იდენტობა და დამოუკიდებლობა გარე გავლენისგან. ასეთი პროცესები ძალიან არ მოსწონთ ბერძნებს, რომელთა თვალშიც ალბანეთის ეკლესიის ავტოკეფალია ძნელად გამართლებულია, ვინაიდან ალბანეთი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გავლენის ქვეშ იყო ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში.
მაგრამ ქვეყნის შიგნითაც კი, „ეკლესიის საკითხი“ ძალიან მწვავედ რჩება. ერთის მხრივ, ალბანეთის სამხრეთ რეგიონებში ცხოვრობს ბერძენი უმცირესობა, რომელიც ტრადიციულად მიეკუთვნება ბერძნულ მართლმადიდებლურ თემს და მჭიდრო კავშირებს ინარჩუნებს საბერძნეთთან (ბევრი ალბანელი ლაპარაკობს ბერძნულად, თუმცა ისინი ალბანეთში დაიბადნენ). მეორე მხრივ, სახელმწიფოს წარმომადგენლები და პოლიტიკოსები მუდმივად ხაზს უსვამენ ალბანეთის ეკლესიის სრული დამოუკიდებლობის შენარჩუნების აუცილებლობას, რაც მათ თვალში ეროვნული იდენტობის განუყოფელი ნაწილია. ამ კონტექსტში, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთან ნებისმიერი კავშირი ხშირად აღიქმება, როგორც ალბანეთის ეკლესიის შიდა საქმეებზე გავლენის მოხდენის მცდელობა. ეს იწვევს ხელისუფლების მკვეთრ რეაქციას და პრობლემებს უქმნის სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებს.
ამავდროულად, ალბანელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი აფასებს ბერძნული კულტურის ელემენტებს - მუსიკას, ლიტერატურას და ხელოვნებას. ბერძნული მემკვიდრეობა აღიქმება ბალკანეთის საერთო კულტურული მემკვიდრეობის ნაწილად.
გარდა ამისა, ალბანეთში საკმაოდ ბევრია ადამიანი, ვისაც სჯერა, რომ მჭიდრო კავშირს ბერძნულ ეკლესიებთან (ბერძნულ და კონსტანტინოპოლთან) ცუდი არაფერი მოაქვს და მხოლოდ სულიერი ცხოვრების გაძლიერებას შეუძლია. მაგრამ ასევე არსებობს საპირისპირო თვალსაზრისი, რომლის მიხედვითაც, ამგვარმა კავშირებმა და განსაკუთრებით ბერძნული ტრადიციების, ენისა და კულტურის ინტეგრაციამ შეიძლება შეარყიოს ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის დამოუკიდებლობა და უარყოფითად იმოქმედოს ეროვნულ იდენტობაზე.
ამ მდგომარეობამ განაპირობა ის, რომ ალბანელმა იერარქებმა შეძლეს იპოვონ გონივრული ბალანსი, სადაც, ერთის მხრივ, ბერძნული კულტურისა და სულიერების პატივისცემაა, ხოლო მეორე მხრივ, ავტოკეფალიის და მათი უნიკალურობის შენარჩუნების სურვილი. და ეს ბალანსი არის გარდაცვლილი მთავარეპისკოპოსის ანასტასიოსის დამსახურება. მან შეძლო ეკლესიური ცხოვრების აშენება ისე, რომ ბერძნულ ეკლესიებთან ძალიან მჭიდრო კავშირების შენარჩუნებისას (საკმარისია იმის თქმა, რომ ის არასოდეს მალავდა მეგობრობას პატრიარქ ბართლომეოსთან და არ დუმდა მისი ბერძნული წარმომავლობის შესახებ), ალბანეთის ეკლესიამ შეინარჩუნა თავისუფლება გარე გავლენისგან. გარდაცვლილი წინამძღვარი თანმიმდევრულად იცავდა თანაბარი დიალოგის აუცილებლობას, სადაც თითოეული მხარე პატივს სცემს მეორის სუვერენიტეტს და არ ცდილობს სიტუაციის საკუთარი ხედვის დაწესებას.
ეს მდგომარეობა განსაკუთრებით ნათლად აისახა „უკრაინის საკითხში“, ანუ მეუ-ს პრობლემაში.
მოკლედ გავიხსენოთ, რომ მთავარეპისკოპოსი ანასტასიოსი გახდა ერთ-ერთი ყველაზე შეურიგებელი და თანმიმდევრული კრიტიკოსი მეუ-ს შექმნის მართლმადიდებლურ სამყაროში. მან მოითხოვა ამ საკითხზე მართლმადიდებლური საბჭოს მოწვევა და არაერთხელ გამოუცხადა მხარდაჭერა დევნილ უმე-ს.
გარდა ამისა, ალბანეთის ეკლესიის სინოდმა წამოაყენა ყველაზე გონივრული წინააღმდეგობები ხელდასხმების კანონიკურობის და უკრაინელი სქიზმატების ლეგალიზაციის შესაძლებლობასთან დაკავშირებით და ასევე არაერთხელ ისაუბრა უმე-ის მხარდასაჭერად. არც პატრიარქ ბართლომეოსთან მეგობრობამ, არც ბერძნული ეკლესიებისადმი პატივისცემამ, რომლებიც აღიარებდნენ მეუ-ს და არც თავად არქიეპისკოპოსი ანასტასიოსის ბერძნულ წარმომავლობას არ ჰქონია გავლენა ამ პოზიციაზე. უფრო მეტიც, ამ ფაქტორებმა არ უნდა იმოქმედოს მიტროპოლიტ იოანე კორჩინსკის პოზიციაზე.
ბიოგრაფია
ახლად არჩეული მთავარეპისკოპოსი იოანე, ყოფილი კორჩის მიტროპოლიტი, დაიბადა 1956 წლის 2 იანვარს ტირანაში. ადრეული ახალგაზრდობიდანვე, სასტიკი რელიგიური დევნის პერიოდში, იგი ფარულად მონათლა მღვდელმა - ერთ-ერთი პირველი, ვინც შეუერთდა მიწისქვეშა ეკლესიას ტოტალური ათეიზმისა და სახელმწიფო დევნის პირობებში. 1979-1990 წლებში ჯონი მუშაობდა ტირანის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში, ხოლო 1990 წელს მან გადაწყვიტა წასულიყო შეერთებულ შტატებში სასულიერო განათლების მისაღებად. ვლადიკამ წარჩინებით დაამთავრა ბოსტონის წმიდა ჯვრის სკოლა, 1993 წელს მიიღო სასულიერო კვლევების მაგისტრის ხარისხი. უკვე 1992 წელს ალბანეთში განადგურებული საეკლესიო ცხოვრების აღდგენაში წვლილი შეიტანა, მან დაამყარა კონტაქტი არქიეპისკოპოს ანასტასიოსთან და გადაწყვიტა სამშობლოში დაბრუნება. იმავე წლის სექტემბერში იოანე დაბრუნდა ალბანეთში, სადაც დაიწყო მასწავლებლობა ალბანეთის ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო აკადემიაში.
1994 წლის 27 თებერვალს აკურთხეს დიაკვნად, ხოლო იმავე წლის 4 დეკემბერს მღვდლად. 1995 წელს კვლავ გაემგზავრა აშშ-ში სწავლის გასაგრძელებლად, 1996 წელს კი არქიმანდრიტის ხარისხში აიყვანეს. 1995-1996 აკადემიურ სეზონში მაღალი წარმატებების გამო, იგი შეყვანილ იქნა The National Dean’s List სიაში, სადაც შეჰყავთ ამერიკის შეერთებული შტატების ყველა უნივერსიტეტის საუკეთესო სტუდენტების სახელები. ალბანეთში დაბრუნების შემდეგ გახდა სასულიერო აკადემიის დეკანი, სადაც მუშაობდა 1998 წლამდე, რის შემდეგაც აირჩიეს კორჩას მიტროპოლიტად.
1998 წლიდან იოანე აგრძელებს მსახურებას, როგორც მიტროპოლიტი, აერთიანებს სამწყსოს საქმიანობას სწავლებას, თარგმანსა და სამეცნიერო კვლევას. მან მოამზადა დოგმატიკის ტექსტი, პირველი თეოლოგიური გამოცემა ალბანურ ენაზე, თარგმნა ეკლესიის მამათა მრავალი თხზულება და მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა ალბანურ სასულიერო ლიტერატურაში ერთიანი ფილოსოფიური და რელიგიური ტერმინოლოგიის ჩამოყალიბებაში. მშობლიური ალბანური ენის გარდა, თავისუფლად ფლობს ინგლისურ, ფრანგულ, იტალიურ, ბერძნულ, ლათინურ და ებრაულ ენებს.
2000 წელს მან დააარსა პერიოდული გამოცემა Tempulli, რომელიც სწრაფად ჩამოყალიბდა, როგორც ერთ-ერთი წამყვანი სამეცნიერო და კულტურული ჟურნალი ქვეყანაში. ჟურნალი თავის გვერდებზე აერთიანებს ცნობილი ინტელექტუალების, მკვლევარების და ალბანოლოგების ნაშრომებს, როგორც ალბანეთიდან, ასევე უცხო ქვეყნებიდან. ეპისკოპოსი იოანე არა მხოლოდ ამ გამოცემის მთავარი რედაქტორია, არამედ აქტიურად მონაწილეობს კულტურის, ისტორიის, არქეოლოგიის, ფილოსოფიის და თეოლოგიის საკითხებზე მიძღვნილი სამეცნიერო სტატიების შექმნაში.
სამსახურის წლებში მან არაერთხელ წარადგინა ალბანეთის ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია საერთაშორისო კონფერენციებზე, მათ შორის ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს მუშაობის ფარგლებში და რომის კათოლიკურ ეკლესიასთან დიალოგში.
განაგრძობს თუ არა ახალი წინამძღვარი მთავარეპისკოპოსი ანასტასიოსის მოღვაწეობას?
ითვლება, რომ მიტროპოლიტი იოანე იყო არა მხოლოდ გარდაცვლილი არქიეპისკოპოსი ანასტასიოსის მოწაფე, არამედ მრავალი წლის განმავლობაში მისი მუდმივი თანაშემწე. სავსებით შესაძლებელია, რომ ალბანეთის ეკლესიის ტექსტები, რომლებიც მომზადდა და გამოქვეყნდა მთავარეპისკოპოსი ანასტასიოსის სიცოცხლეში, შეიქმნა არა ეპისკოპოს იოანეს დახმარების გარეშე. ჩვენ გვაქვს უფლება ველოდოთ, რომ არა მარტო სინოდებმა, რომლებმაც ხელი მოაწერეს განცხადებას თითქმის 5 წლის წინ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უკრაინის ტერიტორიაზე საეჭვო ქმედებების შესახებ, არ გადაიფიქრა, არამედ ალბანეთის ეკლესიის ახალმა წინამძღვარმაც ეს არ გააკეთა.
უფრო მეტიც, თავის პირველ სიტყვაში, რომელიც წარმოთქვა ტირანის ქრისტეს აღდგომის ტაძრის ამბიონიდან, ეპისკოპოსმა პირობა დადო, რომ „დაიცავდა წმინდა კანონებს და წმიდა ტრადიციას და მთელი ძალით შეეცდებოდა ეკლესიის უფლებების დაცვას“.
და ამას ველით წინამძღვრისგან, არა მხოლოდ ჩვენ, არამედ ის ადამიანებიც, ვისი მწყემსიც ის გახდა. როგორც ალბანელმა მღვდელმა ილია მაზნიკუმ მართებულად თქვა, „ალბანეთის ახალ მთავარეპისკოპოსს ბევრი პასუხისმგებლობა აქვს, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი, რასაც ჩვენ ყველა ველით, არის იგივე გზის არჩევა, რასაც არქიეპისკოპოსი ანასტასიოსი გადიოდა“.