პაპ ფრანცისკეს გარდაცვალების შემდეგ, არა მხოლოდ კათოლიკეებს, არამედ მთელი მსოფლიოს ქრისტიანებს (და არარელიგიური ადამიანებიც კი) ერთი კითხვა აწუხებთ: ვინ გახდება ვატიკანის შემდეგი პაპი? ბოლოს და ბოლოს, ვინც რაც არ უნდა თქვას, პაპობა კვლავაც ძალიან გავლენიანი არა მხოლოდ რელიგიური, არამედ პოლიტიკური ინსტიტუტია. თანამედროვე საზოგადოების პოლიტიკური დღის წესრიგი დიდწილად დამოკიდებულია იმაზე, თუ ვინ ხელმძღვანელობს რკე-ს. ამიტომ, ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ სულ მცირე, დაახლოებით გამოგვეკვეთა ის ადამიანები, რომლებმაც შესაძლოა მომავალში პაპის ტახტი დაიკავონ. მაგრამ სანამ კანდიდატებზე გადავიდოდეთ, მოდით, რამდენიმე სიტყვა ვთქვათ იმის შესახებ, თუ როგორ ხდება პაპის არჩევნები. ეს დაგვეხმარება გავიგოთ, რამდენად პოლიტიკური შეიძლება იყოს ამ არჩევნების შედეგები და უფრო გონივრულად შევაფასოთ ერთი ან მეორე კანდიდატის შანსები.
ამ დროისთვის კათოლიკური ეკლესია შევიდა პერიოდში, რომელსაც Sede vacante ეწოდება, რაც ლათინურიდან „ვაკანტურ ტახტს“ ნიშნავს. ეს ნიშნავს, რომ კათოლიკური ეკლესიის მეთაური, პაპი, გარდაიცვალა ან გადადგა (რაც უკიდურესად იშვიათია; ბოლოს ეს 2013 წელს მოხდა, როდესაც ბენედიქტ XVI ნებაყოფლობით გადადგა). ამ მომენტიდან მთელი ძალაუფლება კარდინალების კოლეგიას გადაეცემა.
მაგრამ მათი ძალაუფლება მკაცრად შეზღუდულია და მათი მთავარი ამოცანა ახალი პაპის არჩევნების ორგანიზებაა.
პაპის კონკლავი (არჩევნის პროცედურის სახელწოდება, ლათინური cum clave-დან, „გასაღების ქვეშ“) პაპ ფრანცისკეს გარდაცვალებიდან 15-20 დღის შემდეგ დაიწყება. გავიხსენოთ, რომ კარდინალები კათოლიკური ეკლესიის უმაღლესი იერარქები არიან, პაპის დაქვემდებარებაში არსებული ერთგვარი „სენატი“, რომელსაც თავად პაპი ნიშნავს. თუმცა, ყველას არ შეუძლია არჩევნებში ხმის მიცემა, მხოლოდ იმ კარდინალებს შეუძლიათ, რომლებიც კონკლავის დროს 80 წელზე ნაკლები ასაკის არიან. გარდა ამისა, ღონისძიებაში მონაწილეობის მსურველი კარდინალების რაოდენობა შეზღუდულია - მასში 120-ზე მეტი ადამიანი არ უნდა იყოს. ბუნებრივია, ისინი ყველა რომში არ ცხოვრობენ, არამედ თითქმის მთელი მსოფლიოდან არიან: ევროპიდან, აფრიკიდან, აზიიდან, ლათინური ამერიკიდან და აშშ-დან.
არჩევნების ადგილი ცნობილია - სიქსტის კაპელა. სწორედ ამ შენობაში არიან გამოკეტილები (სიტყვასიტყვით) კარდინალები და მაქსიმალურად იზოლირებულნი არიან გარე სამყაროსგან. კონკლავის დროს მათ ეკრძალებათ ტელეფონების გამოყენება, გარეთ გასვლა ან ინტერვიუების მიცემა. ითვლება, რომ ამ გზით მათზე გარედან გავლენის მოხდენა შეუძლებელია.
როგორ ხდება ხმის მიცემა?
თითოეული კარდინალი იღებს ფურცელს, რომელზეც წერს იმ პირის სახელს, რომელსაც ის პაპად გახდომის ღირსად მიიჩნევს. ბიულეტენები გროვდება სპეციალურ კონტეინერში, კომისია ხელახლა ითვლის ხმებს და იწვება. პაპი ხდება ის, ვინც ყველა ხმის ორ მესამედს მიიღებს. თუ ვერავინ მიიღებს საჭირო რაოდენობის ხმებს, სიქსტის კაპელის საკვამურიდან შავი კვამლი ამოდის. თუ კონსენსუსი მიღწეულია, კვამლს სპეციალური ნივთიერებები ემატება და ის თეთრდება.
სხვათა შორის, არჩეულ კარდინალს შეუძლია უარი თქვას, რაც, როგორც გესმით, ძალიან იშვიათად ხდება. მაგალითად, კონკლავის შემდეგ, მხოლოდ კარდინალმა ჰიუგო როჯერმა (1362 წელს) და კარდინალმა რობერტ ბელარმინმა (1621 წელს) თქვეს უარი. ასევე, 1978 წლის კონკლავის დროს, კარდინალმა ჯოვანი კოლომბომ ნათლად განაცხადა, რომ არჩევის შემთხვევაში ის უარს იტყოდა პაპობაზე, რამაც გავლენა მოახდინა კენჭისყრის მიმდინარეობაზე - კარდინალი კაროლ ვოიტილა გახდა პაპი.
ამგვარად, მას შემდეგ, რაც კონკლავი პაპს აირჩევს, ის თავისთვის ახალ სახელს ირჩევს და თეთრ მოსასხამს იცვამს. შემდეგ, წმინდა პეტრეს ბაზილიკის ცენტრალური აივნიდან, რომელიც ცნობილია როგორც „კურთხევის ლოჟა (ან აივანი), კარდინალი პროტოდიაკონი მთელ მსოფლიოში კათოლიკეებს აუწყებს: „Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam“ („დიდ სიხარულს განიჭებთ: ჩვენ გვყავს პაპი“).
განცხადებისთანავე, ჯვარი აივანზე გამოაქვთ და ამის შემდეგ დაუყოვნებლივ, არჩეული პაპი პირველად ჩნდება თავის ახალ სტატუსში, წარმოთქვამს თავის პირველ ქადაგებას, Urbi et Orbi („ქალაქს (რომს) და მსოფლიოს“).
კათოლიკეები თვლიან, რომ პაპის არჩევისას სულიწმიდა მოქმედებს და კარდინალების გონებასა და გულებს წარმართავს. თუმცა, პრაქტიკაში, კონკლავის პროცესი თავისთავად უფრო პოლიტიკური ან თუნდაც გეოპოლიტიკური მოვლენაა.
ზოგჯერ პაპის ასარჩევად კენჭისყრის რამდენიმე რაუნდია საჭირო. ისტორიაში ყველაზე ხანგრძლივი კონკლავი ორი წელი და ცხრა თვე (1268-1271) იტალიის ქალაქ ვიტერბოში გაიმართა. შემდეგ კარდინალებს შორის, განსაკუთრებით ფრანგულ და იტალიურ ფრაქციებს შორის უთანხმოებამ ჩიხში შეყვანამდე მიიყვანა, სანამ ხელისუფლებამ პროცესის დასაჩქარებლად ფაქტიურად არ დაიწყო იმ სახლის სახურავის მოხსნა, სადაც კარდინალები ისხდნენ. მას შემდეგ გაჩნდა კონკლავის დახურვის ტრადიცია. მაგრამ ამის შემდეგაც კი იყო შემთხვევები, როდესაც პაპის არჩევა წლების განმავლობაში ვერ ხერხდებოდა - კარდინალებს შორის უთანხმოების გამო.
რადგან თითქმის ყოველთვის კარდინალები სხვადასხვა „დინებად“ იყვნენ დაყოფილნი: ზოგი უფრო კონსერვატიულ ფრთას წარმოადგენს, ზოგი კი უფრო რეფორმატორულს. მაშ, როგორი იქნება შემდეგი პაპი?
რეფორმატორი, მაგრამ არა რადიკალი
პირველ რიგში, თითოეული კარდინალი ხმას მისცემს მას, ვინც, მისი აზრით, იზიარებს მის შეხედულებებს ეკლესიის მისიის შესახებ. ამ გაგებით, არ შეიძლება არსებობდეს სიტუაცია, როდესაც მორალურ საკითხებთან დაკავშირებით „დასავლური“ იდეების (ლგბტ, აბორტი, ევთანაზია და ა.შ.) მომხრე ხმას აძლევს კარდინალს, რომელიც ტრადიციულ და კონსერვატიულ ფრთას წარმოადგენს.
ასევე, კარდინალების უმეტესობა დარწმუნებულია, რომ ახალმა პაპმა უნდა გააგრძელოს, სულ მცირე, ბოლო სამი პაპის პოლიტიკა: იყოს სოციალურად ორიენტირებული, გამოიჩინოს ლოიალობა მიგრანტების მიმართ და არ მიიღოს ზედმეტად რადიკალური გადაწყვეტილებები დოქტრინულ საკითხებში. პაპმა ფრანცისკემაც კი, ლგბტ წყვილების „კურთხევასთან“ დაკავშირებით მიღებული საკმაოდ სკანდალური გადაწყვეტილებების მიუხედავად, არ გარისკა ეკლესიის სწავლების შეცვლა ამ მხრივ. იგივეს უნდა ველოდოთ ახალი პაპისგანაც. თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ კათოლიკურმა ეკლესიამ ბოლო 40 წლის განმავლობაში მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია მორალურ საკითხებში (1990-იან წლებში გეებისთვის წირვა წარმოუდგენელი იყო), სავარაუდოა, რომ კარდინალები გააგრძელებენ ამ ტენდენციის დაცვას და ზომიერ რეფორმატორს აირჩევენ.
პირადი კავშირები და ნდობა
საკმაოდ ნათელია, რომ ძალიან ხშირად ადამიანები უბრალოდ იმ ადამიანს მისცემენ ხმას, რომელსაც მეგობრად თვლიან. ყველა კარდინალს სურს, რომ ახალმა პაპმა არა მხოლოდ გაიზიაროს მისი შეხედულებები ცხოვრებაზე, არამედ ახლოს იყოს მასთან და მოუსმინოს მის რჩევებს.
არანაკლებ მნიშვნელოვანია ახალი პაპის უნარი, გააერთიანოს დასავლეთი და აღმოსავლეთი, სასულიერო პირები და საერო პირები, პოლიტიკა და რელიგია (რაც ვატიკანისთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია).
სწორედ ამიტომ მისცემენ ისინი ხმას „დიპლომატს“, ადამიანს, რომელიც კარგად არის ცნობილი თავისი შეხედულებებით და კომპრომისზე წასვლის უნარით. იდეალურ შემთხვევაში, შემდეგ პაპს გამოცდილება უნდა ჰქონდეს როგორც რომის კურიაში (ვატიკანში ადმინისტრაციული თანამდებობა), ასევე ეპარქიის ეპისკოპოსად. ამ შემთხვევაში, კარდინალებმა თითქმის ზუსტად იციან, რას უნდა ელოდონ მისგან. უფრო მეტიც, რკე-ის ისტორიაში ძალიან ხშირად მომხდარა, რომ ყველაზე აშკარა კანდიდატებს არ მიუღიათ ხმების საჭირო რაოდენობა უბრალოდ იმიტომ, რომ ისინი კოლეგებში ნდობას არ იწვევდნენ.
რეგიონალურობა
არანაკლებ მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ კათოლიკეების გაგებით, პაპი გლობალური ლიდერია და სხვადასხვა რეგიონის კარდინალები აფასებენ, თუ რამდენად გასაგები იქნება კანდიდატი მათ ქვეყნებში მცხოვრები სამწყსოსთვის.
მაგალითად, ამერიკელ კარდინალებს არ სურთ პაპი, რომელიც თვალს ხუჭავს სექსუალურ ძალადობაზე სამეფო კათოლიკურ ეკლესიაში ან ვერ უზრუნველყოფს ხელისუფლების (პირველ რიგში, ამერიკელი პოლიტიკოსების) მხარდაჭერას.
მუსლიმური უმრავლესობით დასახლებული ქვეყნების (აფრიკა და აზია) კარდინალები მხარს არ დაუჭერენ პაპს, რომლის პოზიციაც ისლამური პერსპექტივიდან ძლიერად არ გამოიყურება. მათ სჭირდებათ პაპი, რომელსაც შეუძლია დიალოგი ისლამურ სამყაროსთან, მაგრამ ასევე ისეთი, ვინც დაიცავს კათოლიკეებს მუსლიმური ზეწოლისგან.
ლათინურ ამერიკაში მთავარი შიში არა ისლამია, არამედ პროტესტანტული ეკლესიები და ორმოცდაათიანელთა სექტების წარმოუდგენელი ზრდაა, რომლებსაც კათოლიკეები მასობრივად ტოვებენ. სწორედ ამიტომ, როგორც ლათინური კათოლიკეები ელიან, ახალმა პაპმა უნდა იპოვოს გზა ამ სიტუაციასთან გასამკლავებლად და რომის კათოლიკური ეკლესიის ავტორიტეტის გასაძლიერებლად. მან ასევე უნდა გაარკვიოს, რა უნდა გააკეთოს ნარკოტიკებთან, სიღარიბესთან და მუდმივ კონფლიქტებთან დაკავშირებით.
ევროპელი კარდინალები, სავარაუდოდ, ისეთ კანდიდატს შეხედავენ, რომელიც ლგბტ და გარემოსდაცვით საკითხებს მხარს დაუჭერს და რომელსაც მართლმადიდებლებთან, პროტესტანტებთან და ებრაელებთან დიალოგის გაძლიერება შეუძლია. გარდა ამისა, მას მოუწევს „გადახედოს“ ქალების როლს რმე-ში.
ყველაზე სავარაუდო კანდიდატის პორტრეტი
ზემოთ მოყვანილ მონაცემებზე დაყრდნობით, ასევე მრავალრიცხოვან ისტორიულ მაგალითებზე დაყრდნობით, შეგვიძლია დავხატოთ პაპის ტახტის ყველაზე სავარაუდო კანდიდატის სავარაუდო პორტრეტი.
1. ასაკი: 63–73 წელი. XX საუკუნეში პაპების არჩევის საშუალო ასაკი 65 წელი იყო. მხოლოდ ბენედიქტ XVI იყო ყველაზე ხანდაზმული (78 წლის). მაგრამ ნაკლებად სავარაუდოა, რომ კარდინალებმა გაიმეორონ ასეთი „ექსპერიმენტი“.
2. ენები. პაპმა უნდა იცოდეს იტალიური (კურიის სამუშაო ენა), ინგლისური და, თუ შესაძლებელია, ესპანური.
3. რწმენა. ახალი პაპი ცოტა ტრადიციული უნდა იყოს (განსაკუთრებით ეკლესიის სტრუქტურის საკითხებში), მაგრამ ასევე ცოტა ლიბერალური (ლოიალური ლგბტ თემისა და ქალების მიმართ რმე-ში). „ძლიერი“ ეკუმენიზმი აუცილებელია.
4. პიროვნება და მართვის სტილი. ფრანცისკემ დაამკვიდრა სამეფო ეკლესიის მმართველობის კრების მეთოდის „ტენდენცია“ (მან გადადგა პირველი ნაბიჯები ამ მიმართულებით). და ეჭვგარეშეა, რომ კარდინალებს სურთ ადგილობრივი ეპისკოპოსებისა და სხვადასხვა ქვეყნის ეპისკოპოსთა კონფერენციების უფლებამოსილებების კიდევ უფრო გაფართოება.
5. სამუშაო გამოცდილება. როგორც ზემოთ უკვე დავწერეთ, ახალ პაპს ეპარქიის და კურიის სამუშაო გამოცდილების კომბინაცია სჭირდება. უფრო მეტიც, სტატისტიკის თანახმად, XX საუკუნის ცხრა პაპიდან მხოლოდ ერთს არ ჰქონდა გამოცდილება ეპარქიის მართვაში, ხოლო სამი არ მუშაობდა კურიაში.
ვინ ხვდება ყველა ამ პუნქტის ქვეშ? რომელი კარდინალია პაპის პოსტზე ყველაზე სავარაუდო კანდიდატი? ამ კითხვას შემდეგ სტატიაში ვუპასუხებთ.