უმე-ის წინამძღვარმა ლიტურგია კიევის ხარების საკათედრო ტაძარში აღავლინა
27 ოქტომბერს, სულთმოფენობის შემდეგ, კვირას, უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ საღმრთო ლიტურგია აღავლინა კიევის ხარების ტაძარში, იუწყება ვებგვერდი uoc-news.church.
წინამძღვარი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსები, საკათედრო ტაძრის სასულიერო პირები და სტუმრები წმიდა ორდენებით ემსახურებოდნენ.
ლიტურგიის დროს მისმა უნეტარესმა ოდესის ეპარქიის სასულიერო პირი, არქიმანდრიტი ანასტასიოსი (ბედნიკოვი) ეპისკოპოსად აკურთხა ოვიდიოპოლის ეპისკოპოსად.
წმიდა სახარების წაკითხვის შემდეგ მისმა უნეტარესმა სამწყსოს მიმართა მთავარპასტორალური სიტყვით, რომელშიც განმარტა იგავი მთესველის შესახებ და ლოცვის მნიშვნელობა ქრისტიანის ყოველდღიურ ცხოვრებაში.
„დღეს, ძვირფასო ძმებო და დებო, იხსენებენ წმინდა ნიკოლოზ სვიატოშას, კიევის და განსაკუთრებით ამ რეგიონის მფარველ წმინდანს, რომელსაც ასევე სვიატოშინსკი ჰქვია“, - განაცხადა მისმა უნეტარესმა. „და ვლოცულობთ წმინდა ნიკოლოზისადმი, რომ ღმერთს ევედროს ჩვენთვის, რომ უფალი დაგვეხმაროს ღირსეულად გავატაროთ ჩვენი ცხოვრება, აღვსილი ვიყოთ ღვთის სიტყვით და ვიცხოვროთ ამ სიტყვით, როგორც მან გააკეთა, როგორც ის ცხოვრობდა თავისი ცხოვრებით. მან დატოვა მეფობა ღვთის სიტყვის გულისთვის, რათა ეცხოვრა ღვთის სიტყვის მიხედვით. ის იმდენად ცნობილი გახდა, რომ მთავრები და დიდი მმართველები დაივიწყეს, ხოლო იგი ხალხს ახსოვს დღესაც - რადგან მართალნი ყოველთვის ცოცხლები არიან ღმერთისთვის და უფალს უყვარს მართალნი.
ლიტურგიის დროს ითხოვდნენ მშვიდობას უკრაინის მიწაზე, მტრისგან განთავისუფლებას, რათა უფალმა შეიწყნაროს ჩვენი ხალხი და გადაარჩინოს სასოწარკვეთილნი და უსახლკარონი, რათა უფალმა დალოცოს კეთილი ნების ადამიანები, ვინც ეხმარება გაჭირვებულებს.
დეკანოზმა ასევე აღასრულა კიევის სასულიერო სასწავლებლების მოძღვრის, იეროდიაკონის ინოკენტიის (ბაბია) სამღვდელო ხელდასხმა იერონონის ხარისხში.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ მისმა უნეტარესმა ონოფრემ სიტყვით მიმართა ოვიდიოპოლელ ეპისკოპოს ანასტასიოსს და გადასცა მას საეპისკოპოსო კვერთხი. ტრადიციის თანახმად, ეპისკოპოსმა ანასტასიოსმა მორწმუნეებს პირველი სამოძღვრო კურთხევა მისცა.