საფრანგეთში ტულუზის ქუჩებში გაიმართა ფართომასშტაბიანი სატანისტური შოუ "სიბნელის კარიბჭე"
ბოლო სამი დღის განმავლობაში, 25-25 ოქტომბერს, საფრანგეთში, ტულუზის ქუჩებში გაიმართა შოუ "ტაძრის მცველი - სიბნელის კარიბჭე", დემონების უზარმაზარ ქანდაკებებს დაატარებდნენ მთელ ქალაქში, წერს theatlantic.
მითოლოგიური არსებების სამი უზარმაზარი რობოტული თოჯინა: ლილიტი - ნახევრად ქალი, ნახევრად მორიელი, ობობის ფეხებითა და ვერძის რქებით, ასევე ობობა არიანა და მინოტავრ ასტერიონი მოივლის მთელ ქალაქს. ეს სპექტაკლი ფრანგულმა ქუჩის თეატრმა La Machine-მა დადგა.
ღონისძიების დაწყებამდე, ტულუზას კათოლიკე არქიეპისკოპოსმა, გაი ანდრე მარი დე კერიმელმა, გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც შეშფოთება გამოხატა შოუში ეზოთერული და „სატანური“ სიმბოლოების ჩვენების გამო.
მან თქვა, რომ 16 ოქტომბერს საკრე-კორეს ეკლესიაში გამართავს "ქალაქისა და ეპარქიის კურთხევას", რათა დაიცვას ტულუზა მხატვრულ ღონისძიებაში ნანახი "ბნელი საფრთხეებისგან". ”რაღაც სამარცხვინოა, განსაკუთრებით ოლიმპიური ცერემონიის დროს მარი ანტუანეტას თავის მოკვეთის შემდეგ”, - თქვა არქიეპისკოპოსმა დე კერიმელმა. ”განხეთქილებითა და ომებით სავსე სამყაროში, სიბნელისადმი ეს მიზიდულობა აღვიძებს ძველ შიშებს.”
თავის მხრივ, კომპანია La Machine-ის სამხატვრო ხელმძღვანელმა ფრანსუა დელაროზიემ ვერ გაიგო რა სკანდალზე იყო საუბარი. ”მე მჯერა, რომ ჩვენ ვხედავთ პურიტანიზმის გარკვეული ფორმის დაბრუნებას,” - თქვა მან. "ჩვენ ყველას გვაქვს უფლება ვთქვათ, რასაც ვფიქრობთ და არ შეგვეხოს ცენზურა და აკრძალვა." უფრო მეტიც, დელაროსიერმა, თითქოს პროვოკაციებისთვის ემზადებოდა, გადაწყვიტა თავისი პერსონაჟი ლილიტი, „სიბნელის მცველი“ გადმობრუნებული ჯვრის ფორმის საყურით დაემშვენებინა. მისი აზრით, ეს უნდა „აღნიშნავდეს შოუთი გამოწვეულ დაძაბულობას“.
მესოპოტამიურ მითოლოგიაში ლილიტი, ღვთაება, რომელიც ასოცირდება ქართან, გამოსახული იყო როგორც მგელი მორიელის კუდით. ის ასევე არის ქალი დემონი და შედის ებრაულ თალმუდურ ტრადიციაში, როგორც ის, ვინც კლავს ახალშობილებს და აცდუნებს მამაკაცებს სხვა დემონების შესაქმნელად. კაბალაში, ეზოთერულ ებრაულ ტრადიციაში, ლილიტი არის ადამის პირველი ცოლი, რომელიც შეიქმნა იმავე თიხისგან, ევასგან განსხვავებით. ადამი განდევნის მას მასზე უარის თქმის გამო და ის ხდება გველი, რომელიც პასუხისმგებელია თავდაპირველ ცოდვაზე. 1970-იანი წლებიდან ლილიტი გახდა ფემინისტური მოძრაობების სიმბოლო, განსაკუთრებით შეერთებულ შტატებში.
როგორც მჟკ წერდა, ფრანგმა ქვიარ არტისტებმა განაცხადეს, რომ ოლიმპიადაზე "საიდუმლო სერობის" პაროდია მოხდა.