დეპუტატმა მოუწოდა უუს-ს გამოიძიოს „პროვოკაციები“ ბართლომეს ვიზიტის დროს
სახალხო დეპუტატმა მოუწოდა უუს-ს გამოიკვლიონ ფანარიონის მეთაურის ვიზიტის არსებული «პროვოკაციული» ქმედებები. ფოტო: capital.ua
უმაღლესი რადას სახალხო დეპუტატმა და ფრაქცია „ხალხის მსახურის“ ექს-წარმომადგენელმა ანტონ პოლიაკოვმა მიმართეს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურს შეემოწმებინათ ინფორმაცია „პროვოკაციის“ მომზადების თაობაზე კონსტანტინოპოლის პატრიარქის უკრაინაში ვიზიტის დროს. ამის შესახებ მან განაცხადა თავის ფეისბუქ-გვერდზე ოთხშაბათს, 22 სექტემბერს.
სახალხო დეპუტატის აზრით, სამართალდამცავებმა უნდა გამოიძიონ განცხადებები „პროვოკაციების მომზადებისა და ჩატარების თაობაზე მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციების დროს“, რომელიც მის-ებში ტირაჟირებული იყო ამა წლის აგვისტოში.
„როგორც წესი, ასეთი პროვოკაციები, იქმნება ერთი მიზნით , კერძოდ - თითქოსდა აჩვენოს განხეთქილება საზოგადოებაში, ცალკეული კონფესიების მორწმუნეთა შევიწროება და შეარყიოს უკრაინელი ნაციის ერთიანობა. ასეთი ქმედებები და ასევე აღნიშნული ინფორმაცია მის-ში, ჩემის აზრით, უნდა იყოს შემოწმებული სათანადოდ, რამდენადაც უშუალოდ ეხება ქვეყნისა და მთლიანად მოქალაქეების უსაფრთხოებას“, -დაწერა მან.
დეპუტატის თხოვნაში, რომელიც ასევე გამოაქვეყნა პოლიაკოვმა, მან დააზუსტა, რომ საჭიროა გამოძიება მის-ში გადმოცემული ფაქტების აგს „ბრსმ-ნაფტა“-ს ქსელისა და მისი მესაკუთრის ანდრეი ბიბას მიერ მსოფლიო პატრიარქის ვიზიტის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციების და ასევე უკრაინაში რმე-ს საქმიანობის დაფინანსების თაობაზე“.
შეგახსენებთ, რომ გასულ კვირას ლვოვის „მემარჯვენე სექტორი“ ღიად იმუქრებოდა მიეღო „რადიკალური ზომები“ მეწარმე ანდრეი ბიბასთან - მეცენატთან მიმართებაში, რომლის წყალობითაც მხოლოდ ბოლო ხანებში დასავლეთ ოლქებში აიგო უმე-ს 10 ტაძარი მიტაცებულის სანაცვლოდ. თავიანთი მუქარები და მოთხოვნები რადიკალებმა გააჟღერეს „ბრსმ-ნაფტას“ ერთ-ერთ ბენზინგასამართ საგურზე.