დემოკრატი სარა მაქბრაიდი გახდა აშშ-ს კონგრესის პირველი ტრანსგენდერი წევრი
34 წლის დემოკრატი სარა მაქბრაიდი არჩეული იყო აშშ-ს კონგრესის წარმომადგენელთა პალატაში დელავერის შტატიდან, იუწყება Reuters, საგამოძიებო კომპანია Edison Research-ზე დაყრდნობით.
«გმადლობ, დელავერ! თქვენი ხმებისა და თქვენი ფასეულობების წყალობით ვამაყობ იმით, რომ თქვენი კონგრესის შემდეგი წევრი ვიქნები», - დაწერა დემოკრატმა მაქბრაიდმა სოცქსელში X. ამრიგად, სარა მაქბრაიდი გახდა არა მარტო აშშ-ს კონგრესში არჩეული პირველი ტრანსგენდერი პერსონა, არამედ პირველი ტრანსგენდერი ლედი, რომელმაც სტაჟირება თეთრ სახლში გაიარა.
მაკბრაიდისთვის პოლიტიკით დაკავების მიზანს წარმოადგენს უფრო ინკლუზიური გარემოს შექმნა. მან პირობა დადო, რომ იქნება დელავერის შტატის საუკეთესო კონგრესმენი.
2021 წლიდან ის მუშაობს დელავერის შტატის სენატის წევრად. სარა მაგბრაიდმა არჩევნების წინ განუცხადა Reuters, რომ მთელ თავის ძალისხმევას წარმართავს არა ისტორიულ ასპექტზე საკუთარი კანდიდატურისა, არამედ მნიშვნელოვან სოციალურ საკითხებზე.
„როდესაც პირველი გახდები, უნდა ეცადო, რომ გახდე საკუთარი თავის საუკეთესო ვერსია“, - განაცხადა მაქბრაიდმა.
Politico იუწყება, რომ 5 ნოემბრის არჩევნების შედეგად, აშშ-ს კონგრესის სენატში პირველად იმუშავებს ერთდროულად ორი შავკანიანი ქალი.