სასამართლომ მიტროპოლიტი არსენი წინასწარი დაკავების იზოლატორში დატოვა
მიტროპოლიტი არსენი სასამართლო სხდომაზე. ფოტო: Святогорская лавра
2024 წლის 6 ნოემბერს დნეპრის სააპელაციო სასამართლომ განიხილა მიტროპოლიტი არსენის (იაკოვენკო) დაცვის მხარის საჩივრები სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილების წინააღმდეგ, 13 ოქტომბრიდან 2 თვით გახანგრძლივებულიყო მისი პატიმრობა. ამის შესახებ სვიატოგორსკის ლავრას პრესსამსახური იტყობინება.
შეხვედრას ესწრებოდნენ მიტროპოლიტი არსენის ადვოკატები, პროკურორი, ასევე უკრაინის სახალხო დეპუტატი ვიქტორია გრიბი, რომელმაც შესთავაზა ეპისკოპოსის გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლება. დეპუტატის თქმით, სულ მცირე 10-მა პარლამენტარმა სხვადასხვა პოლიტიკური ძალიდან გამოთქვა მზადყოფნა სვიატოგორსკის ლავრას გუბერნატორისთვის მხარი დაეჭირა.
ადვოკატებმა თავიანთ გამოსვლებში მიუთითეს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ ჩადენილ სავარაუდო დარღვევებზე და ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ამ გადაწყვეტილების შესრულებამ გამოიწვია მათი დაცვის ქვეშ მყოფის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევა, რაც გათვალისწინებულია უკრაინის კონსტიტუციაში. დაცვის მხარემ ასევე შესთავაზა სასამართლოს განეხილა YouTube-ის ვიდეო, რომელიც გახდა მიტროპოლიტ არსენის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის მიზეზი, თუმცა სასამართლომ მის ნახვაზე უარი განაცხადა.
მხარეთა არგუმენტების მოსმენის შემდეგ, სააპელაციო სასამართლომ უარი თქვა უკრაინის ადვოკატებისა და სახალხო დეპუტატების საჩივრების დაკმაყოფილებაზე, რის გამოც მიტროპოლიტი არსენი პატიმრობაში დატოვა.
სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლოს შემდეგი სხდომა მიტროპოლიტ არსენის საქმეზე დაგეგმილია 2024 წლის 19 ნოემბერს, 13:00 საათზე, ვიდეოკონფერენციის საშუალებით.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა არსენიმ ინტერვიუ მისცა ბრიტანულ მედიას უმე-ის დევნის შესახებ.