დუმენკომ რუსეთის ფედერაცია უკრაინელების ერთმანეთის სიძულვილში დაადანაშაულა
მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ Facebook-ზე მიმართვა გააკეთა, სადაც შეშფოთება გამოხატა აგრესიის და სიძულვილის გაზრდის გამო, მათ შორის სოციალურ ქსელებში. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სტრესისა და არაპროგნოზირებადობის პირობებში ადამიანები ხშირად გამოხატავენ პროტესტს აგრესიით, ბრაზითა და სიძულვილით: „ისინი იმედგაცრუებულნი არიან, დაღლილები, ფაქტიურად მოწყვეტილი მორალურად, ფსიქოლოგიურად და ხშირად ფიზიკურად“.
დუმენკომ ასევე გაამახვილა ყურადღება საზოგადოებაზე სიძულვილის მავნე ზემოქმედებაზე. „სიძულვილი არა მხოლოდ მტკივნეულია, არამედ ხელს უწყობს პოლარიზაციას, ადამიანების ხელოვნურ დაყოფას. სამწუხაროა, რომ ჩვენი ხალხი ხანდახან ექვემდებარება სიძულვილის ასეთ ხელოვნურად შექმნილ ტალღებს, განსაკუთრებით პოლიტიკასთან, რელიგიასთან და მსგავსებთან მიმართებაში“. „ვიღაცას მოუნდება უკრაინელების შიგნიდან ჩხუბი, ერთმანეთის წინააღმდეგ. და მე ნამდვილად ვიცნობ ჩვენს ერთ-ერთ საერთო და მზაკვრ მტერს, რომელიც ამით დიდ სარგებელს იძენს - რუსეთის ბოროტების იმპერიას“, - დაასკვნა მან.
თავის პოსტში მან მოუწოდა ბოროტებაზე სიკეთით გასცენ პასუხი და მოჰყავს ბიბლიური პრინციპები: „წმინდა წერილი გვასწავლის ბოროტებას სიკეთით ვუპასუხოთ. ჩვენ უნდა დავამარცხოთ ბოროტება სიკეთის მეშვეობით, რადგან ერთი ბოროტება არ შეიძლება დამარცხდეს მეორე ბოროტებით“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასში წმინდა მიხეილის ტაძრის ძალისმიერი აღებისას 30-ზე მეტი საერო და სასულიერო პირი დააშავეს მეუ-ს მხარდამჭერებმა, მაგრამ ყველა მათგანს არ მიუმართავს სამედიცინო  დახმარებისთვის. ”12 ყველაზე მძიმე შემთხვევა იყო, მათ შორის რამდენიმე მღვდელი, გადაიყვანეს საავადმყოფოში და კვლავ გადიან მკურნალობას”, - თქვა მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ. მან აღნიშნა, რომ ჩერკასის ეპარქიის ერთ-ერთი მღვდელი მოიერიშეებმა ძირს დააგდეს და წიხლები ურტყეს, ცემის დროს მან 6 კბილი დაკარგა.