უმე–ს კომენტარი რადიკალების ქმედებებზე ახალი ტაძრების აგების წინააღმდეგ
დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი. ფოტო: скриншот/YouTube-канал «Миряне»
უმე– ის სპიკერმა, დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა კომენტარი გააკეთა რადიკალების ქმედებებზე, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან უმე – ის ეკლესიების მშენებლობას წართმეული ეკლესიების სანაცვლოდ და ემუქრებიან შემომწირველებს, რომლებიც მათ დახმარების ხელს უწვდიან.
საკუთარი აზრი დეკანოზმა დააფიქსირა გადაცემაში «Право на веру» ტელეარხ «Перший Козацький»-ის ეთერში.
მე ვფიქრობ, რომ ეს არის რადიკალების და მათ, ვინც ამ იდეოლოგიურ მხარეს არიან, უძლურების დემონსტრირება - რაღაცის გაკეთება დასავლეთ უკრაინაში მრევლის აღორძინების საქმეში. იქ მართლაც შენდება ეკლესიები, ხალხის დახმარებით, ქველმოქმედები ხელს გვიწვდიან. "მარჯვენა სექტორში" ამბობენ: რომ ჩვენ ეკლესიებს ვაშნებთ სტატისტიკის შესანარჩუნებლად. ეს ასე არ არის, ” - თქვა სასულიერო პირმა.
უმე– ის სპიკერმა ხაზი გაუსვა, რომ ეკლესიები შენდება ნამდვილი ადამიანებისთვის. ბევრი მათგანია - 200, 300 მორწმუნე 1000 -მდე მოსახლით დასახლებულ სოფლებში.
სამრევლოები აღორძინდება და რადიკალები ამას ვერ შეცვლიან, დასძინა მან.
”მე ვფიქრობ არ არის საჭირო ყურადღების მიქცევა მათ” წარმოდგენებზე ”. ჩვენ ნამდვილად სწორ გზაზე ვართ და ვაშენებთ ტაძრებს იქ, სადაც ხალხია. <...> ეკლესია ვითარდება ღვთის შეწევნითა და წყალობით. მათ შორის და მიუხედავად "მარჯვენა სექტორის" ნებისა ", - შეაჯამა დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი.
მჟკ– მა დაწერა, რომ 15 სექტემბერს, ლვოვის მარჯვენა სექტორი ღიად დაემუქრა „რადიკალური ზომების“ განხორციელებით მეწარმე ანდრეი ბიბას, მეცენატს, რომლის წყალობითაც უმე– ის 10 ეკლესია აშენდა უკრაინის დასავლეთ რეგიონში, მიტაცებულის ნაცვლად. თავიანთი მუქარა და მოთხოვნება ,,მარჯვენა სეექტორის წარმომადგენლებმა ‘’ გააჟღერეს მეწარმის საკუთრებაში არსებულ BRSM-Nafta– ს ერთ-ერთ ბენზინგასამართ სადგურზე.
ასევე, "მარჯვენა სექტორის" წევრებმა აღიარეს თავიანთი მონაწილეობა 50 ეკლესიის ხელში ჩაგდებაში და იმუქრებოდნენ ახალი ქმედებებით უმე - ის წინააღმდეგ.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ლავრაში წმინდა ნაწილების „კვლევებზე“ კომენტარი გააკეთა.
მიტროპოლიტმა გააფრთხილა ღვთის შეურაცხყოფილები შედეგების შესახებ.
მღვდელი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა – კულტურის სამინისტროს: დატოვეთ ლავრის წმინდა ნაწილები მშვიდობაში, არ მოიწვიეთ უბედურება.
პროტოიერეი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მკაცრად დაგმო ხელისუფლების ქმედებები წმინდა ადგილებზე წვდომის შეზღუდვის შესახებ და სიტუაცია შეადარა კათოლიკური ტაძრების პრაქტიკასთან.
უმე-ის იერარქი ლავრაში გმობის შესახებ: ვნანობ ღვთისმგმობელთა სასიკვდილო ბედს
"ზეციური ნეტარება, რომელშიც კიევ-პეჩერის ასკეტები, დარჩება", - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
მისი უნეტარესი: მარხვა და ლოცვა არის ორი კვერთხი სულიერი მადლისკენ მიმავალ გზაზე
წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა მარხვისა და ლოცვის მნიშვნელობას სულიერი განვითარებისთვის.
უმე-ის ეპარქია დაჯარიმდა ვლადიმირის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის დაუცლელობის გამო
გადაწყვეტილება მორწმუნეების განდევნის შესახებ უმე-ის ვლადიმირ-ვოლინსკის ეპარქიის საკათედრო ტაძრიდან კვლავ შეიძლება გასაჩივრდეს უზენაეს სასამართლოში.
უმე-ის იერარქმა მწუხარება გამოთქვა ხარკოვის მუდმივი დაბომბვის გამო
„ყველა მსხვერპლს ვუსურვებ სულიერ და ფიზიკურ ჯანმრთელებას, ხოლო გარდაცვლილს მარადიულ ხსოვნას“, - ნათქვამია ხარკოვის მიტროპოლიტ ონოფრის სამძიმრის წერილში.