ლგბტ წარმომადგენლები კიევში „საგანმანათლებლო“ ქვიარ ფესტივალს გამართავენ
ლგბტ ფესტივალი „Queer Propaganda Fest“ 2024 წლის 23-24 ნოემბერს კიევში გაიმართება, იუწყება Kyiv Pride ფეისბუქის გვერდზე.
ორგანიზატორებმა აღნიშნეს, რომ ფესტივალი მოიცავს ლექციებს და სხვა ღონისძიებებს, რომელთა დეტალები მოგვიანებით გახდება ცნობილი.
ფესტივალის ინიციატორები დაპირდნენ, რომ განრიგს მომავალ კვირას გამოაქვეყნებდნენ და მასში მონაწილეობის მსურველებს წინასწარი რეგისტრაციის საშუალება მისცეს.
ქსელის ზოგიერთი მომხმარებელი აკრიტიკებს ფესტივალის გამართვას ჰოლოდომორის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის ივნისში, ლგბტ უფლებებისთვის "თანასწორობის მარშის" მონაწილეები შეიკრიბნენ კიევში. ეს იყო პირველი მსვლელობა უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ. ულტრამემარჯვენეები ხრეშჩატიკზე შეიკრიბნენ ლგბტ მარშის ჩასაშლელად, მაგრამ შეტაკებების თავიდან ასაცილებლად ისინი პოლიციამ დაბლოკა.