სასამართლომ უმე-ს ვლადიმირის მიძინების საკათედრო ტაძრის კომპლექსის დაცლა მოსთხოვა
12 ნოემბერს, ვოლინის რეგიონის ეკონომიკურ სასამართლოში გაიმართა მოსმენა ვლადიმერში უმე-ის მიძინების საკათედრო ტაძრის შენობების კომპლექსის უსასყიდლო გამოყენების შესახებ ხელშეკრულების შეწყვეტის საქმეზე, იუწყება გამოცემა Буг.
სასამართლომ გადაწყვიტა არ გაეგრძელებინა ხელშეკრულება უმე-თან და დაერიცხა 3 ათასი გრივნა სასამართლო მოსაკრებლის სახით. უმე-ს უფლება აქვს გაასაჩივროს ეს გადაწყვეტილება.
უმე-ის ინტერესებს წარმოადგენდა ადვოკატი ეკატერინა პეგზა, რომელმაც შესთავაზა ხელშეკრულების გახანგრძლივება მოსარჩელესთან ანაზღაურების საფუძველზე.
უმე-ის წარმომადგენლებმა არ გაუგზავნეს განცხადება იჯარის ხელშეკრულების გახანგრძლივების შესახებ და ადვოკატმა აღნიშნა, რომ ადრინდელი სარჩელი დაუბრუნდა ეკონომიკურ სასამართლოს. მოსარჩელემ, რომელსაც წარმოადგენდა ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის იურიდიული მრჩეველი, ალექსანდრე გარნოლა, თქვა, რომ მიძინების საკათედრო ტაძრის შენობების კომპლექსის უფასო გამოყენების ხელშეკრულება არ გაგრძელდება.
მოსამართლე იგორ გარბარმა, მხარეების მოსმენის შემდეგ, გადაწყვიტა დაეკმაყოფილებინა ვოლინის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის სარჩელი და უმე-ის რელიგიურ საზოგადოებას დააკისრა დააბრუნოს ვლადიმერში, სობორნას ქუჩა 25-27-ში მდებარე რელიგიური შენობების კომპლექსი, მათ შორის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარი, სამრეკლო და კედლები კარიბჭეებით, რომლებიც ეროვნული მნიშვნელობის არქიტექტურულ ძეგლს წამლოადგენს. შენობა-ნაგებობების გადაცემა ფორმალურად უნდა მოხდეს გადაცემისა და მიღების მოწმობის ხელმოწერით.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაიწყო წარმოება ვოლინის ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ უმე-ის აკრძალვის საქმეზე.