პომპეოს გარეშე: "მეუ-ს პროექტის" საერთაშორისო მხარდაჭერის დასასრულის დასაწყისი?
2024 წლის 5 ნოემბერს მთელმა მსოფლიომ შეიტყო, რომ დონალდ ტრამპმა აშშ-ში საპრეზიდენტო არჩევნებში გაიმარჯვა. ბევრი ექსპერტის აზრით, ეს სიახლე უკრაინის ხელისუფლებისა და მეუ-ს წარმომადგენლებისთვის ცივი წყლის გადასხმა იყო. მიზეზი ნათელია - დონალდ ტრამპის ახლო წრე არა მხოლოდ უკმაყოფილოა უკრაინის ხელისუფლების რელიგიური პოლიტიკით, არამედ უმოწყალოდ და მკაცრად აკრიტიკებს.
ტრამპი და უმე
მაგალითად, სენატორმა ჯეი დი ვენსმა, რომელიც შესაძლოა გახდეს შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტი, განაცხადა, რომ თუ ომი მიგვიყვანს უმე-ის განადგურებამდე, ეს იქნება შეერთებული შტატების სირცხვილი. მან ასევე მკაცრად გააკრიტიკა კანონპროექტი ეკლესიის აკრძალვის შესახებ.
აი, მისი სიტყვები: „რაც შეიძლება ითქვას უკრაინაში ტრადიციულ ქრისტიანულ თემებზე თავდასხმებზე? უკრაინის პარლამენტი განიხილავს კანონის მიღების შესაძლებლობას, რომელიც უკრაინაში უზარმაზარ ქრისტიანულ ეკლესიას და ქრისტიანულ თემს ჩამოართმევს. აშშ არის მსოფლიოში ყველაზე დიდი ქრისტიანული ერი. მაგრამ რა არის ჩვენი პოლიტიკის ნაყოფი? მე მჯერა, რომ აქ ვდგავარ, რომ ეს ომი საბოლოოდ გამოიწვევს უკრაინიდან დიდი რაოდენობით ქრისტიანების გადასახლებას. და ეს იქნება ჩვენი სირცხვილი“.
და ეს მხოლოდ ვენსმა არ თქვა. მაგალითად, ქეთრინ უაიტფორდმა, რესპუბლიკური ახალგაზრდობის ეროვნული ფედერაციის თანათავმჯდომარემ, განაცხადა, რომ უკრაინის მთავრობამ დაიწყო თავდასხმა უმე-ზე.
„ეკლესიების მიტაცება, თვითნებური დაპატიმრებები, მორწმუნეებზე თავდასხმები ყოველდღიურ მოვლენად იქცა. რელიგიური თავისუფლება ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა. და ის ფაქტი, რომ ჩვენი მოკავშირე მთავრობა კრძალავს უმსხვილეს რელიგიურ ორგანიზაციას მის ტერიტორიაზე, უნდა შეაწუხოს ამერიკელებს“, - თქვა უაიტფორდმა.
ჟურნალისტმა ტაკერ კარლსონმა, ტრამპთან ძალიან დაახლოებულმა ადამიანმა, კიდევ უფრო მკაცრად ისაუბრა უმე-ის დევნაზე. 2023 წლის მარტის შუა რიცხვებში, როდესაც უკრაინის კულტურის სამინისტრომ უკვე გამოაცხადა უმე-ის გაძევება კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან, კარლსონმა გაავრცელა ინფორმაცია უმე-ის მდგომარეობის შესახებ.
„გასაოცარია დღევანდელი ვითარების დანახვა, როდესაც ისინი (ხელისუფლება - რედ.) აძევებენ ბერებს მე-11 საუკუნიდან მოქმედი მონასტრიდან და რომლის გამოქვაბულებში წმინდანები არიან დაბრძანებული. ასეთი ქცევა თავისუფალ დემოკრატიებს არ შეეფერება. მაშასადამე, აზრი თავისთავად მიგვითითებს: არიან ისეთებიც, ვინც ზელენსკის განსაკუთრებულ გმირად თვლიდა, რომლებიც მიესალმნენ მას, რომლებიც დარწმუნდნენ, რომ ამ კაცს უნდა მიეცეს ყოველმხრივი მხარდაჭერა. მაგრამ ამავე დროს, ქრისტიანები ეჭვქვეშ აყენებენ მის ზოგიერთ ქმედებას, რაზეც ჩვენ ახლა თვალს ვხუჭავთ და ვდუმვართ. ზელენსკის მიერ განხორციელებულ ქმედებებს მრავალი თვალსაზრისით შეიძლება ეწოდოს არანაკლები, ვიდრე ეკლესიის მორწმუნეების დევნა. მაშ, რატომ ვართ ჩუმად?'' - თქვა მაშინ კარლსონმა.
ბუნებრივია, ამ და მსგავსი განცხადებების გამო, მეუ-ს ხელმძღვანელობამ კარგად იცის, რომ ტრამპის ხელისუფლებაში მოსვლა დუმენკოველებს კარგს არაფერს მოუტანს. ისევე, როგორც უკრაინის ხელისუფლებას, რომელმაც დაიწყო ეკლესიის დევნა.
პომპეო და მეუ
სწორედ ამ მიზეზით, უკრაინის ყოფილმა პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ გადაწყვიტა გამოეცხადებინა, რომ მეუ შეიქმნა დონალდ ტრამპის უშუალო მონაწილეობით: ”ეს იყო ტრამპთან - და ახლა შემიძლია გავამჟღავნო ეს საიდუმლო - ჩვენ განვიხილეთ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის მოპოვების აუცილებლობა და მინდა მადლობა გადავუხადო, რომ როდესაც ჩვენ მივმართავდით შეერთებული შტატების დიპლომატიურ ინსტიტუტებს, იქ ყოველთვის ვპოულობდით ძალიან მნიშვნელოვან მხარდაჭერას“, - განაცხადა ყოფილმა პრეზიდენტმა.
ტრამპთან დაკავშირებით, პოროშენკო, დიდი ალბათობით, ფანტაზირებდა - აშშ-ის ახალი პრეზიდენტის ამჟამინდელი პოზიცია პომპეოსთან დაკავშირებით ნათლად აჩვენებს ამას. მაგრამ რაც შეეხება აშშ-ს დიპლომატიურ ინსტიტუტებს, რომლებმაც ნამდვილად წვლილი შეიტანეს მეუ-ს შექმნაში, მან სიმართლე თქვა. დაეხმარნენ და ამ კონტექსტში, პეტრო პოროშენკოს მიერ დიპლომატიურ ინსტიტუტებთან თანამშრომლობის ხსენებას შემთხვევით არ შეიძლება ვუწოდოთ - მას და მის "თანამზრახველებს" დიდი იმედი ჰქონდათ, რომ პომპეო კვლავ დარჩებოდა ტრამპის ადმინისტრაციაში (ამჯერად აშშ-ს თავდაცვის მდივანი) და მათ არ მოუწევთ პასუხის გაცემა იმაზე, რაც გააკეთეს უმე-თან დაკავშირებით.
შეგახსენებთ, რომ მეუ შეიქმნა 2018 წლის დეკემბერში შეერთებული შტატების აქტიური მონაწილეობით. ამ ქვეყნის სახელმწიფო დეპარტამენტი აქტიურად და სრულიად ღიად უჭერდა მხარს უკრაინაში ახალი დენომინაციის შექმნას.
მეუ-ს ტომოსამდე რამდენიმე თვით ადრე, უმე-კს ხელმძღვანელი ფილარეტი ეპიფანე დუმენკოსთან ერთად შეერთებულ შტატებში შეხვდა ჯო ბაიდენს (და არა ტრამპს), რომელმაც განაცხადა, რომ მნიშვნელოვანია მომავალი საეკლესიო სტრუქტურის შექმნა. სახელმწიფო დეპარტამენტის ელჩმა რელიგიური თავისუფლების საკითხებში სამუელ ბრაუნბეკმა და სახელმწიფო დეპარტამენტის მაშინდელმა ხელმძღვანელმა მაიკლ პომპეომ არაერთხელ გამოხატეს მხარდაჭერა ამ პროექტის მიმართ.
უფრო მეტიც, მეუ-მ მიიღო პირველი ოფიციალური მილოცვა მისი შექმნისთანავე სახელმწიფო დეპარტამენტისა და აშშ-ს საელჩოსგან. ამავდროულად, სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ს. ბრაუნბეკმა და ჯ. პაიეტმა მოინახულეს ათონის მთა და ადგილობრივი ეკლესიები, სადაც ლიდერებსა და იერარქებს ესაუბრნენ ახალი უკრაინული აღმსარებლობის აღიარების მნიშვნელობაზე.
აღსანიშნავია, რომ მაიკლ პომპეო სახელმწიფო დეპარტამენტში მუშაობამდე ცენტრალურ სადაზვერვო სააგენტოს ხელმძღვანელობდა და როგორც ამ სტრუქტურის ხელმძღვანელმა, მან პირველი ვიზიტი თურქეთში გააკეთა, რათა, ჟურნალისტების თქმით, თურქეთის სპეცსამსახურებთან განეხილა ისლამური მქადაგებელი ფეთჰულა გიულენის საკითხი, რომელიც იმ დროს იმყოფებოდა შეერთებულ შტატებში.
გიულენს ბრალი ედებოდა თურქეთის პრეზიდენტის რეჯეფ ერდოღანის დამხობის მცდელობის ორგანიზებაში. ამავდროულად, თურქეთის ეროვნული სადაზვერვო ორგანიზაცია (MIT) ეჭვობდა, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომეოსი ასევე შეიძლება ჩართული ყოფილიყო წარუმატებელ გადატრიალებაში. შესაძლოა, ცენტრალურ სადაზვერვო სააგენტოს უფროსის პომპეოს ვიზიტი თურქეთში შეიძლება ჩაითვალოს ფანარის ხელმძღვანელის „ხსნად“.
ძნელი სათქმელია, როგორი ურთიერთობა ჰქონდა პომპეოს პატრიარქ ბართლომეოსთან შემდგომ, მაგრამ სავსებით აშკარაა, რომ მეუ-ს პროექტში, რომელიც 2018 წელს დაიწყო, ისინი ერთად მოქმედებდნენ. ამავდროულად, მისი ყველა დეტალი ამ დრომდე დიდი ხნით ადრე იყო მომზადებული. ამას ადასტურებს 2001 წლის საარქივო ვიდეო, რომელშიც "პატრიარქი" ფილარეტ დენისენკო ყვება, თუ როგორ განხორციელდება ეს "სპეციალური ოპერაცია". და 2018 წლიდან (იმ დროიდან, როდესაც პომპეო სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გახდა), ყველაფერი, რაზეც ფილარეტი საუბრობდა, რეალობად იქცა.
სახელმწიფო დეპარტამენტი და მეუ
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა ღიად დაუჭირა მხარი მეუ-ს შექმნას და მას უკრაინაში რუსეთის გავლენის შესუსტების პოლიტიკურ ინსტრუმენტად თვლიდა. 10 იანვარს, ანუ ტომოსის მიღებიდან ოთხი დღის შემდეგ, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა მაიკლ პომპეომ დაწერა, რომ ”6 იანვარს უკრაინის დამოუკიდებელი მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის გამოცხადება ისტორიული მიღწევაა, რადგან უკრაინა ცდილობს განსაზღვროს საკუთარი კონტურები, მომავალი. ამ შემთხვევაში, შეერთებული შტატები იმეორებს თავის მტკიცე მხარდაჭერას სუვერენული და დამოუკიდებელი უკრაინის მიმართ“.
2020 წლის ნოემბერში პომპეო სტამბოლში კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოსს შეხვდა. პომპეოს ვიზიტი აღიქმებოდა, როგორც აშშ-ს მხარდაჭერის აშკარა ნიშანი მეუ-ს „ავტოკეფალიის“ მიმართ და ასევე დაადასტურა, რომ მეუ-ს მხარდაჭერა აშშ-ს სტრატეგიული პოლიტიკის ნაწილია. საქმე იქამდე მივიდა, რომ თავად თურქეთში გაზეთებმა დაიწყეს წერა ფანარზე, როგორც „აშშ-ის საპატრიარქოზე“.
ანუ სუფთა პოლიტიკაზეა საუბარი. პომპეოს ხელმძღვანელობით სახელმწიფო დეპარტამენტის მიზანი მეუ-სთან მიმართებაში არ არის გარანტირებული ჰქონდეს ზოგიერთი უკრაინელის „უფლების“ ლოცვა ამ „ეკლესიაში“ (ძირითადად, მათ ამ უფლებას არავინ ართმევს), არამედ დაასუსტოს რუსული ეკლესია პან-მართლმადიდებლურ დონეზე და აიძულეთ როგორც მისი, ისე სხვა ეკლესიები იყვნენ უფრო კეთილგანწყობილი იმ საკითხებში, რომელთა პროპაგანდითაც შეერთებული შტატებია დაინტერესებული. ის ფაქტი, რომ უმე, ფაქტობრივად, დიდი ხანია ცხოვრობდა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან დამოუკიდებლად, არ იყო სახელმწიფო დეპარტამენტის ინტერესი.
უფრო მეტიც, თუმცა ღიად არ არის ნათქვამი, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ შეერთებულმა შტატებმა გამოყო მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსები მეუ-სთან დაკავშირებული ორგანიზაციებისა და პროგრამების მხარდასაჭერად. სახელმწიფო დეპარტამენტმა, USAID-ის (ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს) მეშვეობით, დახმარება გაუწია უკრაინის საჯარო და რელიგიურ ინსტიტუტებს, მათ შორის, ალბათ, მათ, ვინც მხარს უჭერდა „დამოუკიდებელ საეკლესიო სტრუქტურას“. ეს ძალისხმევა მოიცავდა პროექტების დაფინანსებას „რელიგიური თავისუფლების“ ხელშეწყობისთვის, რაც ფაქტობრივად ნიშნავდა მეუ-ის ხელშეწყობას (როგორც პომპეომ არაერთხელ თქვა).
ანალოგიურად, აშშ-ს მხარდაჭერილი პლატფორმები, როგორიცაა ამერიკის ხმა, რეგულარულად აქვეყნებდნენ მასალებს, რომლებიც მიზნად ისახავდა მეუ-ს მხარდაჭერას, რამაც გავლენა მოახდინა ამ სტრუქტურის საერთაშორისო აღქმაზე, როგორც „დემოკრატიულ“ და „პროგრესულ პროექტზე“, რომელიც ხელს უწყობს დამოუკიდებელი უკრაინის ინტერესებს.
პომპეოს სახელმწიფო დეპარტამენტი ასევე აწარმოებდა აქტიურ დიპლომატიურ მუშაობას სხვა მართლმადიდებლურ ქვეყნებთან, რათა აიძულონ ისინი აღიარონ მეუ. ეს პროცესი მოიცავდა კონტაქტებს (წაიკითხეთ ზეწოლას) საბერძნეთისა და კვიპროსის მთავრობებთან, რომლებმაც მოგვიანებით ფაქტობრივად აღიარეს მეუ.
სწორედ ამიტომ, უკრაინაში "მეუ"-ს პროექტის მხარდამჭერებმა კარგად იციან, რომ თუ მაიკ პომპეო არ შეუერთდება ახალ ადმინისტრაციას, ეს შეიძლება გახდეს სერიოზული პრობლემა ყველასთვის, ვინც მონაწილეობდა "ახალი უკრაინული ეკლესიის" შექმნაში. ”რადგან პომპეო იყო მთავარი პიროვნება ამ თამაშში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, აშშ-ს მხარდაჭერის გარეშე დუმენკოს სტრუქტურას არანაირი შანსი არ ექნება - არც უკრაინაში და არც მსოფლიოში.
მაგრამ ეს მხარდაჭერა, როგორც ჩანს, შეიძლება არ არსებობდეს.
ტრამპი და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია (მეუ)
11 ნოემბერს დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ მის მომავალ ადმინისტრაციას არ ექნება ადგილი ყოფილი სახელმწიფო მდივნის მაიკ პომპეოსა და გაეროში აშშ-ის ყოფილი ელჩის ნიკი ჰეილისთვის. რას ნიშნავს ეს მეუ-სთვის?
პირველი, საერთაშორისო მხარდაჭერის შესუსტება. პომპეომ წამოიწყო მრავალი დიპლომატიური კონტაქტი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთან და სხვა მართლმადიდებლურ ეკლესიებთან, დაარწმუნა ისინი დუმენკოს სტრუქტურის აღიარებაში. ახალი ხელმძღვანელობის პირობებში, სახელმწიფო დეპარტამენტი ნაკლებად სავარაუდოა, რომ დაინტერესდეს მეუ-ს პოპულარიზაციით, განსაკუთრებით მასთან დაკავშირებული სკანდალების ფონზე. თავად დუმენკოს ფიგურა კი შესაძლოა ამერიკელი პოლიტიკოსებისთვის ზედმეტად ტოქსიკურად აღიქმებოდეს.
მეორეც, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ აშშ-ს პოლიტიკამ (მათ შორის მეუ-ს მიმართ) შესაძლოა მნიშვნელოვანი ცვლილებები განიცადოს. სავარაუდოდ, ახალი ადმინისტრაცია მაინც გადაწყვეტს დაიცვას უკრაინის რელიგიურ საქმეებში ჩაურევლობის პრინციპი. და მაქსიმუმ, ის გადაწყვეტს პასუხისმგებლობის დაკისრებას ყველასთვის, ვინც მონაწილეობდა უმე-ის დევნაში. აქვე შეგვიძლია გავიხსენოთ უმე-ის ადვოკატის ბობ ამსტერდამის სიტყვები, რომელმაც გააფრთხილა უკრაინის ხელისუფლება და დეპუტატები ანტიეკლესიური კანონების მიღების სანქციების შესახებ. იმის გათვალისწინებით, რომ ამსტერდამი , შეგვიძლია ვთქვათ,ჰაერზე არაფერს ამბობს, რომ მეუ დაკარგავს გარე მხარდაჭერას, რომელიც მიზნად ისახავს დუმენკოს სტრუქტურის პოზიციის განმტკიცებას უკრაინაში.
მესამე, აშშ-ს პირდაპირმა მხარდაჭერამ დუმენკოს სტრუქტურისთვის სიგნალი მისცა უკრაინულ საზოგადოებას (უპირველეს ყოვლისა მედია სფეროში და უმაღლეს რადაში), რომ მეუ არის „პროევროპული“ და „დამოუკიდებელი ეკლესია“, ხოლო უმე, პომპეოს თქმით, უნდა განდევნონ უკრაინიდან. ახლა დუმენკოს შეუძლია მოემზადოს იმისთვის, რომ უკრაინაში მისი ოპონენტების დიდი რაოდენობა გამოჩნდება - როგორც მედიაში, ასევე ხელისუფლებაში.
მეოთხე, შეერთებული შტატების მხარდაჭერის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფორმა იყო მეუ-ის უდავო გაშუქება პოზიტიური კუთხით საერთაშორისო მედიაში. მაგრამ სახელმწიფო დეპარტამენტის გარეშე, რომელიც დაინტერესებულია დუმენკოს ხელშეწყობით, საინფორმაციო მხარდაჭერა უშედეგო იქნება და დასავლურ მედიაში დაიწყება ძალიან არასასიამოვნო ინფორმაციის გაჟონვა ყველა იმ უკანონობის შესახებ, რასაც მეუ-ს და უკრაინის ხელისუფლების წარმომადგენლები სჩადიან უმე-ის წინააღმდეგ.
ამრიგად, პომპეოს არარსებობა ტრამპის მთავრობაში იმის ნიშანია, რომ მეუ სერიოზული პრობლემების წინაშე აღმოჩნდება როგორც მსოფლიო მართლმადიდებლობაში, ასევე უკრაინის შიგნით. ყოველ შემთხვევაში, სერგეი პეტროვიჩისთვის მდგომარეობა ნამდვილად არ გაუმჯობესდება. ასე რომ, მალე მე და თქვენ შეიძლება გავხდეთ მოწმე იმისა, თუ როგორ იცვლება როგორც თავად დუმენკოს, ისე მისი გარემოცვის რიტორიკა უმე-თან მიმართებაში. და ეს მოხდება სწრაფად. რადგან მეუ-მ იცის როგორ შეცვალოს კურსი. ფაქტიურად ჰაერში.