ვაქცინაციაში მთავარი ნებაყოფლობის პრინციპია, - უმე-ს საქმეთა მმართველი
ნებაყოფლობის პრინციპის დაცვა უმთავრესი მომენტია კორონავირუსის წინააღმდეგ ვაქცინირებაში, თქვა РИА Новости-თან ინტერვიუში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა.
მისი სიტყვებით, აცრის საკითხი  ყველამ თვითონ უნდა გადაწყვიტოს, ყოველგვარი ზეწოლის გარეშე. COVID-19-ის  წინააღმდეგ აცრაზე  უარის მთქმელთა უფლებები არ უნდა შეიზღუდოს. „ამ პროცესში მონაწილეობა თუ უარის თქმა ყოველი ჩვენგანის დამოუკიდებელი გადაწყვეტილების შედეგი უნდა იყოს. მთავარი ამ საქმეში ნებაყოფლობითობის პრინციპის და იმათი უფლებების დაცვაა, ვინც ობიექტური მიზეზების გამო უარს ამბობს აცრაზე“, - თქვა უმე-ს იერარქმა.
ის აგრეთვე ყვებოდა იმ  შედეგებზე, რაც ეპიდემიამ  მორწმუნეებს და ეკლესიას მოუტანა. კერძოდ, სამედიცინო რეკომენდაციების გამო გაჩნდა მრევლის დასწრების პრობლემა ღვთისმსახურებაზე. ამასთან დაკავშირებით, უმე-ში მორწმუნეებს ნება დართეს, თუ ვინმე თავს ოდნავ მაინც შეუძლოდ გრძნობდა, არ მოსულიყო კვირის მსახურებაზე, რათა სხვისი დასნეულების მიზეზი არ გამხდარიყო. ახალი ავადმყოფობის გაჩენა და საზოგადოებრივი შეზღუდვების შემოღება, რომლებმაც უამრავი ოჯახის კეთილდღეობას დარტყმა მიაყენეს, ადამიანთა შორის წუხილი გამოიწვია.
სხვა მხრივ, როგორც მიტროპოლიტმა ანტონმა აღნიშნა, ეპიდემიამ დაგვანახა, რომ უნდა დავაფასოთ ღია ტაძრები და ეკლესიის საიდუმლოებებში მონაწილეობის მიღების საშუალება. „იმედი მაქვს, რომ ეს ეპიდემია გამოგვაფხიზლებს და საშუალებას მოგვცემს დავაფასოთ ტაძარში გატარებული ყოველი წამი“, - დაასკვნა უმე-ს მღვდელმთავარმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, პრეზიდენტისადმი პეტიციამ იძულებითი ვაქცინაციის წინააღმდეგ  25 000 ხელმოწერა დააგროვა.